Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 1 września 2020 w Wieluniu. Główna uroczystość jednak na reliktach fary PROGRAM

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Poznaliśmy ostateczny program obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Został okrojony w względem pierwotnych planów z powodu epidemii koronawirusa. Główna uroczystość tym razem zostanie zorganizowana na reliktach kościoła farnego.

Oczywistym było, że uroczystości 1 września w Wieluniu będą skromniejsze niż w ubiegłym roku. Wtedy obchodziliśmy okrągłą, 80. rocznicę wybuchu II wojny razem z prezydentami Polski i Niemiec, a program obchodów był bogaty. Niemniej jednak w tym roku też szykowano rozbudowany scenariusz wydarzeń i zaproszono m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Ostateczny program uroczystości, z powodu epidemii koronawirusa, został okrojony względem pierwotnych planów. Oficjalny plakat zamieściliśmy w galerii zdjęć.

Obchody organizowane przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Czy i jakie osoby ze sfer rządowo-prezydenckich wezmą w nich udział, tego jeszcze nie wiadomo. W ratuszu dowiedzieliśmy się, że kancelaria premiera od pewnego czasu milczy. Zaproszono też m.in. minister minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg, która 1 września miałaby też uczestniczyć w oficjalnym otwarciu żłobka zbudowanego przy udziale dotacji z rządowego programu Maluch plus. Był kontakt ze strony resortu, ale póki co urząd miasta czeka na informację, czy dojdzie do wizyty pani minister.

Bombardowanie Wielunia, 1 września 1939 r.:

Preludium obchodów będzie promocja dwóch książek historycznych, którą zaplanowano w niedzielę 30 sierpnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jedna jest poświęcona ubiegłorocznym uroczystościom, które stanowiły wydarzenie precedensowe w dziejach miasta. Jej redaktorami są pracownicy muzeum. Druga pozycja wydana przez MZW to spisane przez prof. Tadeusza Olejnika dzieje wieluńskiego szpitala, który został zniszczony wskutek bombardowania Luftwaffe. Dziś w miejscu dawnej lecznicy stoi gmach szkolny z izbą pamięci września 1939, a przy nim znajduje się tablica pamięci ofiar nalotów na bezbronne miasto.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z OBCHODÓW W 2019 R.:

Obchody 1 września 2019 r. w Wieluniu. Prezydent Niemiec: Ch...

Przez lata to właśnie na ul. Piłsudskiego odbywała się główna uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1 września. W 2019 r. przygotowane z dużym rozmachem wydarzenie przeniesiono na plac Legionów. Teraz miało być podobnie, ale ponieważ liczba uczestników obchodów musi być ograniczona, poranną uroczystość zdecydowano się zorganizować na odrestaurowanych fundamentach fary.

Tradycyjnie hołd ofiarom bombardowania miasta oddamy o godz. 4.40. Na uroczystości nie zabraknie grupy biegaczy z symbolicznym Ogniem Pokoju i Pojednania, zapalonym dzień wcześniej (31 sierpnia) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi koło Opola (m.in. stamtąd niemieckie samoloty startowały do ataku na Wieluń). Liczba uczestników sztafety też będzie skromniejsza niż zwykle.

W oficjalnym programie na 1 września znajdziemy zwiedzanie wystawy „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939” w muzeum. To ciekawie przygotowana multimedialna ekspozycja, która miała swoją inaugurację rok temu. ZOBACZ:

„Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. W muzeum otwarto...

Obowiązkowym punktem programu wieluńskich obchodów wybuchu II wojny światowej jest msza św. na reliktach kościoła farnego. Nabożeństwu, które rozpocznie się o godz. 17, będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Obchody zakończą się mocnym akcentem artystycznym. O godz. 20 na placu przed kościołem pw. Zwiastowania NMP przy ul. Reformackiej odbędzie się koncert papieski w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi. Wydarzenie w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II (w tym roku minęła 100. rocznica jego urodzin) organizuje marszałek województwa łódzkiego. Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które są dostępne w sekretariacie Wieluńskiego Domu Kultury (ul. Krakowskie Przedmieście 5).

ZOBACZ TEŻ:

Wojenny dramat Wielunia. Unikatowe zdjęcia miasta po nalotac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto