Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Wielunia? Radni zdecydują na najbliższej sesji

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Drugi rok z rzedu radni będą pochylać się nad tematem referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Okrasy (na zdj.). Przed rokiem za uchwałą zagłosowało tylko 7 radnych.
Drugi rok z rzedu radni będą pochylać się nad tematem referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Okrasy (na zdj.). Przed rokiem za uchwałą zagłosowało tylko 7 radnych. Zbigniew Rybczyński
Pod koniec sierpnia wieluńscy radni zdecydują, czy odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Okrasy. Uchwała w tej sprawie, zgodnie z prawem musiała znaleźć się w porządku obrad w związku z nieudzieleniem Okrasie absolutorium.

Na sesji 28 czerwca miejscy radni większością głosów kolejny już raz nie udzielili absolutorium burmistrzowi Pawłowi Okrasie. Skutek tego taki, że podobnie, jak w roku ubiegłym będą musieli zdecydować o referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Decyzja zapadnie na sesji we wtorek 29 sierpnia. Jak wyjaśnia Piotr Radowski, uchwala w tej sprawie znalazła się w porządku obrad dopiero dwa miesiące od nieudzielenie burmistrzowi absolutorium ze względu na trwający sezon urlopowy. Jak mówi przewodniczący, uchwała musi znaleźć się w porządku nie wcześniej, niż 14 dni od nieudzielenia absolutorium, ale inaczej, niż w przypadku inicjatywy obywatelskiej, nie obowiązuje to maksymalny termin 30 dni.

Konsultowaliśmy to z biurem wyborczym i z nadzorem wojewody - zapewnia Radowski.

W roku ubiegłym uchwałę w sprawie referendum poparło tylko 7 radnych. Czy teraz będzie inaczej przekonamy się już pod koniec miesiąca. Do podjęcia uchwały wymagana jest bezwzględna większość głosów, czyli w przypadku wieluńskiej rady musiałoby za nią zagłosować przynajmniej 11 radnych.

Z nieudzieleniem absolutorium wiąże się konieczność rozpatrzenia tej uchwały, natomiast czy ta uchwała zostanie podjęta, czy nie i czy warto w tej chwili to robić, to jest decyzja kolegialna rady. Ja się w tej kwestii nie wypowiem na tą chwilę. Radni musza sami ocenić tą sytuację, przyczyny dlaczego nie udzielili absolutorium i czy teraz, kiedy jest 7 miesięcy do wyborów warto robić referendum - mówi przewodniczący rady.

Peny porządek obrad najbliższej sesji znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Drugi rok z rzedu radni będą pochylać się nad tematem referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Okrasy (na zdj.). Przed rokiem za uchwałą zagłosowało tylko 7 radnych.

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Wielunia? R...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto