Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko kusi dobrze płatną pracą i niezłą ofertą dla studentów

Daniel Sibiak
W regionie wzrasta zainteresowanie nauką w szkołach wojskowych i karierą w wojsku. To szansa na stabilną i dobrze płatną pracę. Tylko na start szeregowi zawodowi otrzymują 2.300 zł. Do tego dochodzą dodatki m.in. mieszkaniowy. W sumie jest to ok. 3 tysięcy złotych.

- Aby wstąpić do wojska, wystarczy mieć ukończone 18 lat i być zdrowym oraz wysportowanym. Kandydaci stają przed wojskową komisją lekarską. Trzeba być oczywiście osobą niekaraną, mieć polskie obywatelstwo i posiadać odpowiednie warunki psychiczne i fizyczne do pełnienia służby #- wylicza kapitan Zbigniew Suszek, oficer wydziału rekrutacji WKU w Sieradzu.

Zainteresowani pracą w wojsku lub nauką w szkołach wojskowych mogą zgłaszać się do WKU w Sieradzu. Tu uzyskają niezbędne informacje.

- W naszym regionie są trzy duże jednostki wojskowe: w Sieradzu, Łasku i Tomaszowie Mazowieckim. Oczywiście powołujemy do każdej jednostki wojskowej w Polsce - dodaje kapitan Suszek.

Dziś służba wojskowa jest ochotnicza. W przypadku chęci kształcenia się na potrzeby korpusu szeregowych wystarczy ukończenie szkoły gimnazjalnej, w przypadku podoficerów - szkoły średniej, a w przypadku oficerów - wykształcenia średniego z maturą.

- Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże - dodaje Zbigniew Suszek.

Rośnie także zainteresowanie studiami wojskowymi. Można się było o tym przekonać podczas targów edukacyjnych, które kilka dni temu zorganizowano w Wieruszowie. Najbardziej oblegane były właśnie stoiska WKU Sieradz oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej i Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

- W dzisiejszych czasach najważniejsza kwestia to pewność pracy. A każdy student wojskowy po ukończeniu szkoły ma zagwarantowaną pracę. Ponadto podczas studiów jest zakwaterowany, umundurowany i wyżywiony.Dostaje też uposażenie od tysiąca złotych miesięcznie na pierwszym roku studiów do 2 tysięcy złotych na piątym roku - zachęca Roksana Borowska z WSOiWL we Wrocławiu, która nie ukrywa, że to pierwszy czynnik decydujący o wyborze studiów wojskowych. Równie niezbędna jest jednak pasja.

- Kandydaci na studia powinni być przede wszystkim pewni tego, że wojsko to dla nich odpowiedni sposób na życie - nie ma wątpliwości przedstawicielka uczelni.

Dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani, podczas targów w Wieruszowie wyjaśniano, jak wygląda dzień studenta wojskowego.

- Studenci mają pobudkę o szóstej rano, chwilę na przygotowanie, później 3-kilometrowy bieg, następnie czas na śniadanie, poranny apel, zajęcia cywilne, wojskowe, teoretyczne i praktyczne, a po południu czas wolny - opowiadała Roksana Borowska z Wyższej Szkoły Oficerskiej i Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Jakie kierunki cieszą się największą popularnością na uniwersytetach i politechnikach czytaj w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto