Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: W niedzielę zakopią Kapsułę Czasu

Daniel Sibiak
W ZUGIL-u powstała stalowa Kapsuła Czasu, w której znajdą się wszystkie zebrane listy i przesyłki do potomnych dostarczone Stowarzyszeniu EWI 2039. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Kufer przykrywający kapsułę został wykonany z piaskowca żarnowieckiego pochodzącego z rodziny jurajskich piaskowców świętokrzyskich. Efekt prac mieszkańcy będą mogli zobaczyć 1 września o godz. 10 na skwerze przed biblioteką miejską, gdzie wystawiona zostanie kapsuła. Godzinę później zostanie zakopana i otwarta dopiero 26 lat później w setną rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

-Kolejne 26 lat przetrwa w betonowym kręgu, niedostępna dla dżdżownic i lokalnych kretów. Montażem tego "obiektu małej architektury" zajmuje się nasza rodzima firma "BUDOLAK - usługi
budowlane". Już dziś zapraszam do uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu wszystkich, którzy włączyli się w akcję oraz mieszkańców - zachęca Karol Tomczyk, koordynator projektu "Kapsuła Czasu-przesłanie do potomnych" ze Stowarzyszenia EWI 2039.

Przypomnijmy, że w lipcu na pl. Legionów zorganizowano happening, podczas którego mieszkańcy mieli ostatnią szansę na złożenie paczek w kapsule. Specjalny pojemnik, który zapewni im przetrwanie na lata powstał w ZUGIL-u.

- Został wykonany ze stali wysokostopowej, która normalnie powinna przetrzymać w niedogodnych warunkach nawet 100 lat - mówi Jarosław Rusin, który cieszy się, że ZUGIL mógł wykonać nietypowe zlecenie w czynie społecznym.

Podczas gdy w ZUGIL-u powstawała kapsuła czasu, w jednej z pracowni rzeźby współczesnej należącej do Ni'Finn Polska wykonywano kufer , który przykryje kapsułę czasu. O procesie jego powstawania opowiada Joanna Rybińska, z pracowni rzeźby i konserwacji zabytków Ni'Finn Polska.

- Droga od głazu do wyrzeźbionego kufra jest długa. Chyba najlepszy przykład jego zastosowania w Polsce to elewacja dawnego gmachu Komitetu Centralnego PZPR - dziś Giełdy Papierów Wartościowych, a także wiele pałacyków w Konstancinie - Jeziornej - podaje przykład Joanna Rybińska. - Kufer rzeźbi się około siedmiu dni. Następnie przy pomocy kostek ściernych następuje ostatecznie szlifowanie kamienia i impregnacja. Kiedyś robiono to olejami i smarami dzisiaj mamy to tego specjalne preparaty.

Kapsuła Czasu to projekt, który ma pokazać przyszłym pokoleniom, jak mieszkańcy powiatu wieluńskiego żyli w 2013 r. Wśród ponad 500 przesyłek są perełki. Przesyłka z Ambasady USA w Warszawie to nagranie, na którym ambasador Stephen Mull wraz z pracownikami ambasady w przezabawny sposób radzi sobie z wymową polskiej "jajecznicy ze szczypiorkiem" oraz "chrząszczem, który brzmi w trzcinie". Przesyłki złożyły też niemal wszystkie szkoły w Wieluniu , zakłady pracy i mieszkańcy.

Dodajmy, że w Wieluńskiej Kapsule Czasu zakopane zostanie także specjalne wydanie "Naszego Tygodnika Wieluń-Wieruszów-Pajęczno" poświęcone projektowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto