Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osjaków i Bolesławiec z początkiem 2024 roku staną się miastami. Będą zabawy sylwestrowe pod gwiazdami

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Osiem miejscowości w województwie łódzkim zmieni status z wsi na miasto. Wśród nich Osjaków w powiecie wieluńskim i Bolesławiec w powiecie wieruszowskim. W obu w Sylwestra odbędą się zabawy pod gwiazdami z muzyką i pokazami fajerwerków. W galerii zdjęć możecie zobaczyć współczesne widoki centrum Osjakowa

Osjaków będzie miastem

Nowe miasto pojawi się w powiecie wieluńskim z początkiem 2024 roku. Prawa miejskie odzyska Osjaków, a mieszkańcy będą mogli uczcić ten fakt podczas zabawy sylwestrowej pod gwiazdami. Impreza z muzyką i pokazem fajerwerków rozpocznie się o godz. 23 i planowo potrwa dwie godziny. Życzenia noworoczne złoży Jarosław Trojan, który o północy z wójta stanie się burmistrzem Osjakowa.

- Wszystkich mieszkańców, ale i gości zapraszamy przed budynek Urzędu Gminy, aby uczcić to historyczne wydarzenie – zachęca do udziału Zbigniew Pustkowski, sekretarz gminy Osjaków.

Z okazji włączenia Osjakowa w grono miast władze wyszły również z inicjatywą przygotowania kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń. Umieszczone zostaną w niej rzeczy, które przekażą sami mieszkańcy. Listy, zdjęcia, pocztówki i inne materiały można przynosić do sekretariatu urzędu.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: centrum Osjakowa współcześnie

Samo uzyskanie praw miejskich nie powoduje zmian w lokalnych podatkach i opłatach, nie nakłada na mieszkańców dodatkowych obowiązków, w tym wymiany dokumentów. Rolnicy nie muszą obawiać się utraty dopłat obszarowych. O zmianie statusu mówi się przede wszystkim w kategoriach prestiżu.

- Prestiż swoją drogą, ale myślę, że to również kwestia rozwoju. Osjaków już jest rozbudowany, powstają nowe domki, ale może powstanie coś ciekawszego jeszcze w środku, przy tej naszej "promenadzie". Myślę, że można tylko na tym zyskać - ocenia Wiesław Pabich, mieszkaniec Czernic.

Zainicjowanie procesu nadania statusu miasta, podobnie jak w wielu innych miejscowościach, było efektem odgórnej propozycji złożonej władzom gminy przez administrację państwową.

- Powodem, dla którego zaproponowano nam zmianę statusu, był fakt, że Osjaków przed wiekami był miastem. Układ architektoniczny został zachowany, pewnie że nie ma wielu kamienic, nie ma też wielu mieszkańców, ale ich liczba w ostatnich latach zwiększa się i to jest dobra tendencja – mówi Zbigniew Pustkowski.

ZOBACZ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Ponad 80 proc. uczestników konsultacji było na "tak"

Miastem może być miejscowość, która odznacza się odpowiednio rozwiniętą infrastrukturą społeczną i techniczną, znaczenie ma układ urbanistyczny i charakter zabudowy. Kluczowym czynnikiem jest jednak nastawienie samego społeczeństwa, stąd też wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych.

W gminie Osjaków w dniach 1-14 marca odbyły się zebrania we wszystkich sołectwach, sam formularz konsultacyjny był dostępny dłużej. Przygotowano informator, w którym mieszkańcy znaleźli odpowiedzi na kluczowe pytania związane ze zmianą statusu miejscowości.

Ponad 80 proc. mieszkańców uczestniczących w konsultacjach opowiedziało się za tym, aby Osjaków był miastem. To przesądziło o złożeniu stosownego wniosku do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody.

W całej Polsce z początkiem 2024 roku status z wiejskiego na miejski zmienią 34 miejscowości, w tym aż osiem w województwie łódzkim. Tym samym w Łódzkiem będzie już 60 miast.

Rys historyczny Osjakowa

Najstarsza wzmianka o miejscowości w źródłach pisanych pochodzi z 1362 r. Nie wiadomo, kiedy dokładnie Osjaków uzyskał prawa miejskie, z całą pewnością przed rokiem 1446. Do rozwoju Osjakowa przyczyniło się korzystne położenie na szlaku handlowym.

Miejski charakter Osjakowa widoczny jest w jego układzie urbanistycznym z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem i przyległymi do niego regularnymi kwartałami zabudowy. Z rynku wybiegały cztery ulice, prowadzące do głównych szlaków komunikacyjnych. Przypuszczalnie Osjaków utracił prawa miejskie ok. połowy XVIII w., a mogło się do tego przyczynić zniszczenie miejscowości przez kolejny wielki pożar (1750 r.).

Trzecie miasto w powiecie wieruszowskim

Z początkiem 2024 r. miastem stanie się również Bolesławiec w powiecie wieruszowskim. Tutaj za zmiana statusu opowiedziało się blisko 80 proc. mieszkańców uczestniczących w konsultacjach społecznych. Podobnie jak w Osjakowie, w Sylwestra zaplanowano na bolesławieckim Rynku zabawę z dj-em, która potrwa od godz. 21 do 2 (ok. 23 bezpłatny ciepły posiłek dla wszystkich). Bolesławiec będzie trzecim miastem w powiecie, obok Wieruszowa i Lututowa.

Bolesławiec był miastem w latach 1266-1870. Do dzisiaj zabudowa miejscowości oraz układ urbanistyczny zachowały miejski charakter. W centrum znajduje się prostokątny rynek z zielenią i pomnikiem upamiętniającym mieszkańców gminy, poległych w walce za wolność ojczyzny. W tym miejscu do XVIII w. znajdował się ratusz miejski. W miastach lokowanych na prawie niemieckim z każdego rogu rynku wychodziły dwie ulice i tak po dziś dzień jest w Bolesławcu. Herb gminy bezpośrednio nawiązuje do wizerunków z pieczęci miasta Bolesławca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto