Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: V edycja „Narodowego czytania” – tym razem „Quo vadis”[Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Już po raz piąty miejska biblioteka publiczna w Wieluniu przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Tym razem widzowie mieli okazję wysłuchać fragmentów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Spotkanie z arcydziełem polskiej literatury było znakomitą okazją do promocji książki i czytelnictwa wśród mieszkańców regionu.

– Fantastyczny utwór, o miłości, o upadku imperium, jak i o sile wiary – chwaliła dzieło Sienkiewicza Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Fragmenty powieści czytali zebranym Nina Pawlaczyk, Waldemar Kozera, aktorzy naszego koła teatralnego „W pół do czwartej”: Marek Berger i Mateusz Wieczorek, a także po raz pierwszy podczas „Narodowego czytania” w Wieluniu ks. Piotr Kamiński. Czyli – jak podkreśla Iwona Podeszwa – przyjaciele biblioteki.

– Tak mogę powiedzieć o tych osobach. Znakomite głosy, wspaniali aktorzy – nie kryła zadowolenia dyrektor placówki.

Podczas wydarzenia zorganizowanego na skwerze przed budynkiem biblioteki było głównie literacko, ale nie zabrakło też ciekawych akcentów muzycznych.

– W trakcie naszego spotkania odbył się taki mini recital. Przed publicznością zaprezentowała się Aleksandra Józala, wychowanka pana Jakuba Jurdzińskiego. Wspólnie ze swoim nauczycielem zaśpiewali kilka utworów muzycznych, wśród nich m.in. piosenkę z filmu „Quo vadis”, a mianowicie „Quo vadis domine” – wskazywała Iwona Podeszwa.

Biblioteka ogłosiła też konkurs dla widzów na najbardziej oryginalny strój z epoki. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dzięki czemu na widowni można było podziwiać wiele znakomitych kreacji.
Wewnątrz budynku można było natomiast podziwiać przygotowaną ze zbiorów biblioteki wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Pomysł na jej zorganizowanie pojawił się po tym, jak rok 2016 ogłoszono oficjalnie w całej Polsce rokiem tego polskiego noblisty.

Przypomnijmy, że „Narodowe czytanie” to inicjatywa organizowana już od pięciu lat w całej Polsce. Tegoroczna lektura została wybrana w drodze internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Utwór Sienkiewicza konkurował z „Chłopami” Reymonta, „Weselem” Wyspiańskiego, „Popiołami” Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. W naszym regionie do „Narodowego czytania” przyłączyły się placówki kulturalne z wielu miejscowości, w tym m.in. z Wielunia, Wieruszowa i Pajęczna.

Zdjęcia i relację będzie można znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto