Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Prof. Olejnik promował nową książkę. Doceniono go też w Warszawie[Zdjęcia]

Ireneusz Wierzbicki
Niezwykłe osoby oraz zdarzenia mające związek z Wieluniem i wpływające na życie jego mieszkańców na przestrzeni dziejów przybliża w swojej nowej publikacji prof. dr hab. Tadeusz Olejnik.

Najnowsza publikacja „Dziedzictwo i tradycje kulturalne Wielunia”, wydana wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej, przedstawia najważniejsze wydarzenia z dziejów kulturalnych miasta oraz sylwetki osób związanych przez lata z Wieluniem. Dlaczego profesor skupił się w niej akurat na tym zagadnieniu?

– Dlatego, żeby zbudować poczucie dumy z tej ziemi, na której się urodziliśmy – zdradził swoje intencje autor książki, prof. Olejnik. Zaznaczył jednocześnie, że zależało mu na wskazaniu, iż nasi przodkowie wnieśli wielki wkład w bogactwa narodowej kultury. – Ci ludzie, którzy zostali w tej książce wymienieni, nie tylko czerpali z dóbr naszej kultury, ale też tę kulturę budowali – podkreślał Olejnik, mając na myśli wielkich mieszkańców naszego regionu, takich jak Jan Długosz.

Warto odnotować, że to już kolejna publikacja odnosząca się do dziejów miasta Wielunia. Podczas uroczystego spotkania w murach wieluńskiego muzeum nie zapomniano o tym, wskazując na bardzo dużą aktywność tej placówki w kontekście wydawania publikacji książkowych. Dotychczasowy dorobek faktycznie jest imponujący, a przemawiają za tym liczby.

– „Dziedzictwo i tradycje kulturalne Wielunia” to już jubileuszowa, trzydziesta książka wydana w ramach cyklu Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej, zapoczątkowanego w latach 60. ubiegłego wieku – podkreślał wyraźnie usatysfakcjonowany tym faktem dyrektor MZW, Jan Książek. Wskazywał też na towarzyszący prof. Olejnikowi niezwykły zapał do pracy.– Profesor Tadeusz Olejnik jest w dalszym ciągu niezwykle czynny i chętny do tego, by publikować na temat historii miasta i regionu, a że pomysłów ma bardzo dużo, to powstają takie pozycje jak ta – wskazywał Książek.

Uroczyste spotkanie było też okazją do złożenia gratulacji profesorowi Olejnikowi z jeszcze jednego powodu. Przygotowana pod jego redakcją „Monografia OSP w Kaliszu 1864-2014” zajęła w ostatnich dniach pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę poświęconą dziejom pożarnictwa na ziemiach polskich. Nagrodę za to osiągnięcie przyznał Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie, a wkrótce z książką zapoznają się też radni i mieszkańcy Kalisza.

– Każda publikacja mówiąca o początkach jakiejś ważnej organizacji, w której grupują się mieszkańcy jest istotna. Jako radna nie spotkałam się jeszcze z tą pracą, ale niezwłocznie postaram się ją zdobyć, ponieważ warto byłoby powiedzieć o niej radnym Komisji Prawa i Porządku Publicznego – zapowiedziała Małgorzata Zarzycka, radna Rady Miejskiej w Kaliszu.

Dodajmy, że podczas spotkania w muzeum nie zabrakło wspólnego toastu na cześć profesora Olejnika, a także odśpiewania gromkiego „Sto lat”. Wyraźnie wzruszonego autora oraz przybyłych gości w magiczny nastrój wprowadzili też Andrzej i Szymon Kokocińscy, wykonując na skrzypcach i fortepianie nostalgiczny utwór „Ave Maria” J. S. Bacha.

Czytaj w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto