Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Pierwsi mieszkańcy korzystają z gazu ziemnego

Zbyszek Rybczyński
Lipiec 2011 r. Burmistrz z przedstawicielami EWE Energii podczas oficjalnego otwarcie budowy gazociągu
Lipiec 2011 r. Burmistrz z przedstawicielami EWE Energii podczas oficjalnego otwarcie budowy gazociągu Zbyszek Rybczyński
Pierwsi wielunianie mają już stały dopływ gazu ziemnego. Podłączyć może się każdy, kto mieszka w zasięgu gazociągu

Zgazu ziemnego korzysta jak na razie kilkudziesięciu mieszkańców Wielunia, następni czekają w kolejce na odkręcenie kurka. Jeszcze inni oczekują na doprowadzenie gazociągu. Nie potrwa to długo, bo ostatni etap gazyfikacji miasta zakończy się w tym roku. Zarazem inwestor planuje w najbliższych miesiącach doprowadzić sieć do powiatu pajęczańskiego.

Stały dopływ gazu ziemnego zyskali jak dotąd między innymi mieszkańcy ulic Joanny Żubr i św. Barbary. - Z początku były pewne problemy, na przykład ciśnienie było nie takie jak trzeba, ale pod względem technicznym generalnie jest wszy-stko w porządku - mówi Janusz Hadrian, przedsiębiorca z ul. J. Żubr.

W przypadku części wybudowanych w ubiegłym roku przyłączy, a jest ich około 70, trwają przygotowania do uruchomienia odbioru gazu.

- Z dużym prawdopodobieństwem również do tych domów jeszcze w obecnym sezonie grzewczym popłynie gaz - zapowiada Marek Piwiński, zastępca dyrektora działu technicznego ds. budowy EWE Energia.

Przypomnijmy, że biurokracja pokrzyżowała nieco inwestorowi plany związane z uruchomieniem sieci.

Z zapowiedzi gazowej spółki wynika, że w tym roku powstanie przyłączy dużo więcej, niż w ubiegłym. - Nowoczesna infrastruktura umożliwia przyłączenie wszystkich domów zlokalizowanych przy sieci. Zainteresowanie mieszkańców jest coraz większe. W krótkim czasie nasi doradcy podpisali kilkadziesiąt umów, kolejne czekają na realizację - mówi Piwiński.

By zachęcić mieszkańców do korzystania z ekologicznego źródła energii inwestor od kilku miesięcy prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne. I nie chodzi tylko o ulotki. Najnowszym pomysłem na ściągnięcie klientów jest infobus, który pojawia się na wieluńskich ulicach w godzinach 14-18. Kolejny postój obwoźnego biura EWE Energii zaplanowano w najbliższy poniedziałek na parkingu przy kawiarni Eden.

Hasło inwestora to "ekonomicznie, wygodnie, ekologicznie", ale mieszkańcy ostrożnie podchodzą do kwestii kosztów.

- Mam piec olejowy i z powodu ogromnych kosztów planuję go wymienić. Ale mimo tego, że pociągną u nas gazociąg, raczej zainwestuję w piec na ekogroszek, bo wychodzi mi, że będzie taniej - mówi mieszkanka Wielunia.

Zaplanowany na ten rok ostatni etap gazyfikacji Wielunia ma objąć m.in. osiedla w rejonach ulic: Wiśniowej, Grota-Roweckiego, Boja-rowskiej, Sejmu Czteroletniego, Orzeszkowej, czy Kijak. Docelowo sieć gazowa obejmie 80 proc. powierzchni miasta. Gaz ziemny wkrótce popłynie także na terenie Pajęczna oraz Działoszyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto