18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Młodzież, nauczyciele i policja promują życie bez nałogów

Daniel Sibiak
Promowanie wśród swoich kolegów i koleżanek życia bez nałogów. To główny cel, który stoi przed Grupą PaT, która zawiązała się w Wieluniu. Tworzą ją uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczyciele oraz funkcjonariusze policji. Swoją działalność zainaugurowali dzisiaj niezwykle wzruszającym spektaklem "Sekret", który ukazuje prawdę o życiu nastolatków, w którym każdego dnia czyhają na nie osoby, które chcą sprowadzić je na złą drogę namawiając chociażby do picia alkoholu czy brania narkotyków. Młodzi aktorzy otrzymali owacje na stojąco.

Warto dodać, że do udziału w spektaklu "Sekret" wyłoniono ponad 50 osób ze 150, które we wtorek wzięły udział w castingu. To uczniowie szkół gimnazjalnych w: Załęczu Małym, Mokrsku, Osjakowie, Ostrówku, Mierzycach oraz Gimnazjum nr 1 i 3 w Wieluniu oraz szkół ponadgimnazjalnych I LO , II LO, ZS nr 2 i KLO w Wieluniu.

- Wczoraj młodzież wzięła udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych, a dzisiaj udowodniła, że ma wielki talent aktorski, o czym świadczyły owacje na stojące i łzy wzruszenia na wielu twarzach, po emocjach związanych z wymową spektaklu - mówi Waldemar Kozera, rzecznik prasowy wieluńskiej policji.- Dajemy młodzieży głos w profilaktyce uzależnień. Jesteśmy ciekawi w jaki sposób go wykorzystają. Tak naprawdę spektakl, w którym zagrała młodzież to tylko jeden z pomysłów realizowanych w ramach programu PaT, którego cel jest głębszy. To m.in. komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie postaw oraz inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.

PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Ty": co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień? Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Dzisiaj osobiście mówił o założeniach programu. Z łatwością nawiązał kontakt z młodzieżą przekonując uczniów, że warto być wolnym człowiekiem, a zamiast używek lepiej wybrać muzykę, taniec lub teatr. Taką możliwość daje udział w grupie Pat-owskiej, gdzie można poznać wielu sympatycznych młodych ludzi.

- Wybraliśmy w Wieluniu grupę młodych ludzi do obsady jednego spektaklu. Jeśli chodzi o grupę Pat-owską może dołączyć do niej każdy uczeń szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, który chce promować modę na życie wolne od uzależnień. Mówimy o tym, by młodzież żyła wolna od narkotyków, alkoholu, przemocy, ksenofobii - mówi Grzegorz Jach. - Nie tylko dziennikarze, nauczyciele, samorządowcy, policjanci, ale przede wszystkim młodzi ludzie mogą wspierać swoich rówieśników, dlatego budujemy te grupy. Jest ich ponad 80 w kraju.

Działania policji są niezwykle ważne, bo statystyki biją na alarm. W Polsce codziennie umiera jedna młoda osoba, a blisko 15 tysięcy młodych ludzi w wieku do 19 lat leczy się od uzależnień.

- My podpowiadamy jak powiedzieć "nie" i że nie trzeba poddawać się wpływowi środowiska, bo może się to zakończyć tragicznie - dodaje Grzegorz Jach, który cieszy się, że w Wieluniu jest gotowość samorządu, oświaty i policji by powstała wieluńska grupa PAT. Trzymam za nią kciuki. Ważne jest to, żeby to nie była praca z papierem tylko z człowiekiem, bo ulotki o profilaktyce nic nie dają.Pieniądze lepiej wydawać na instruktorów. Niech to będzie harcerstwo, turystyka, sztuka, sport, ale nie papier, bo mamy w szafach tylko stojące segregatory, które nie są nikomu do niczego potrzebne i nie zmienią postaw młodych ludzi, a problem z alkoholem i narkotykami jest a z przemocą narasta szczególnie wśród dziewcząt. To nie są żarty. Później mamy wykroczenia, przestępstwa a także zabójstwa, jak na Piotrkowskiej w Łodzi w biały dzień. Dzisiaj jestem pełen wiary w działania, które podejmą ci młodzi ludzie, którzy są zdolni, odważni, mądrzy, ale wymagają od nas postawy własnej. To my dorośli, rodzice mamy dać przykład postawą, bo jesteśmy przez nich obserwowani. To nie jest tak, że nam wolno, a im nie.

W Wieluniu wybrano też lidera grupy Pat. Została nią Joanna Gajęcka z I LO w Wieluniu, a koordynatorką Katarzyna Wesołowska, nauczyciel z Gimnazjum w Ostrówku.

Pod wrażeniem podjętych działań był starosta Andrzej Stępień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto