Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielton od kuchni. Zobacz, jak powstają naczepy w wieluńskich zakładach

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Ok. 2 tys. osób pracuje w wieluńskich zakładach Wieltonu. Zobaczcie, jak wyglądają procesy produkcji naczep, przyczep i zabudów samochodowych.

Nie jest tajemnicą, jak wyglądają procesy produkcyjne w wieluńskim mateczniku firmy. Wielton niejednokrotnie organizował wizyty studyjne dla dziennikarzy i chętnie odsłania kulisy swojej działalności w mediach społecznościowych. Regularnie publikowane są odcinki cyklu „Anatomia Wieltonu”, który pozwala zajrzeć za kulisy fabryki, poznać pracę inżynierów, wyniki testów i analiz produktów, zaawansowane technologie.

Swego czasu firma opublikowała nietypowe wideo, dzięki któremu widzowie mogą zajrzeć nawet tam, gdzie nie sięga ludzkie oko. Po zakamarkach hal produkcyjnych przemierzał dron z kamerą. Efekt jest spektakularny, zobaczcie sami:

W zakładach zlokalizowanych w rejonie ulicy Fabrycznej pracuje ok. 2 tys. osób. To więcej niż połowa wszystkich pracowników całej Grupie Wielton, która w kilku krajach zatrudnia ponad 3,6 tys. osób. Oprócz wieluńskich zakładów Grupa Wielton posiada centra produkcyjne w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a także montownie we Włoszech i w Rosji.

Centrum produkcyjne Wieltonu w Wieluniu rozrosło się w ostatnich latach, co szło w parze z wdrażaniem procesów automatyzacji i robotyzacji. Jednym z nowopowstałych obiektów jest jedyne w Polsce, a drugie w Europie centrum badawcze wyposażone symulator drogi służący kompleksowemu testowaniu pojazdów. Od 2018 r. w Wieluniu działa jedna z największych w Europie automatycznych linii lakierniczych w technologii KTL.

Przeprowadzono również duże modernizacje fabryk w czasie covidowego lockdownu, dzięki czemu zwiększono efektywność i rentowność produkcji. W planach są kolejne inwestycje w Wieluniu. Grupa Wielton należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie i plasuje się w światowym TOP 10 swojej branży. Pojazdy z wielbłądem w logo kupują firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne, rolnicze.

Wielton dołączył do grona największych graczy w branży wskutek przejęć europejskich firm. Zaczęło się w 2015 r. od akwizycji włoskiej marki Viberti, a następnie lidera rynku francuskiego – Fruehauf. W 2017 r. do Grupy Wielton dołączył niemiecki Langendorf, a w kolejnym roku działająca w Wielkiej Brytanii spółka Lawrence David. W 2022 r. wieluński potentat przejął kontrolę nad hiszpańską firmą Guillén.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto