18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W II LO w Wieluniu uczyli jak badać piersi

Daniel Sibiak
Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu wzięła dzisiaj udział w warsztatach samobadania piersi, które poprowadziły przedstawicielki łódzkiej Fundacji „ Kocham Życie”. Spotkanie miało na celu nie tylko zachęcenie do badań, ale także pokazanie jak ważny jest styl życia, od którego zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale i zdrowie.

Zależy nam na tym, żeby badanie piersi stało się nawykiem wśród kobiet. Jeśli będą dobrze znały swoje piersi, to wyczują każdą drobną zmianę, która powinna być sygnałem, że natychmiast należy udać się do lekarza. W spotkaniach uczestniczą zarówno dziewczyny, jak i chłopaki, którzy mogą zachęcić do samobadania się swoje dziewczyny, mamy czy ciocie – mówi Marzena Lewandowska, prezes łódzkiej Fundacji „Kocham Życie”, która prowadzi warsztaty w całym województwie łódzkiem.

Przedstawicielki fundacji w Wieluniu poprowadziły już warsztaty także w I LO, Gimnazjum nr 1 i 2.

- Pojawiłyśmy się w Wieluniu dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Poplon, któremu bardzo zależało na tym, abyśmy nie pominęły Wielunia z naszą profilaktyką – dodaje Małgorzata Lewandowska.

Renata Tatara, dyrektor II LO w Wieluniu wylicza, że w warsztatach w II LO wzięło udział ponad aż siedem klas.

Bardzo podobało mi się ogólne pytanie do młodzieży czy myją zęby. Zdziwieni pytaniem odpowiedzieli, że tak. Dopiero po chwili prelegentka wytłumaczyła im, że badanie piersi powinno wejść nam w krew i być stylem naszego życia. To jeden z czynników, który ma zapobiegać chorobie – mówi Renata Tatara, dyrektor II LO.

Podczas warsztatów uczniowie najpierw przeszli teoretyczną lekcję badania piersi, a później praktyczną.

- Na pewno będziemy się teraz systematycznie badać piersi w końcu chodzi o nasze zdrowie – mówią Justyna Jamrozik i Martyna Żuber.

Romualda Czyż, członek Stowarzyszenia Poplon już stara się o środki na poprowadzenie warsztatów w przyszłym roku.

- Panią Marzenę poznałam podczas jednego ze szkoleń, kiedy z zapałem opowiadała o pracy na fantomach i szerzeniu profilaktyki wśród młodzieży, dlatego mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. Dodam, że wykłady docierają nie tylko do młodych kobiet, ale i mężczyzn. Po jednym z nich jeden z uczestniczących w nim uczniów wymusił na mamie, aby w końcu zrobiła badania piersi i sama badała je systematycznie. To pokazuje, że prelegenci docierają z przekazem do młodzieży – nie ma wątpliwości Romualda Czyż.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto