MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Wieluniu w 135. rocznicę urodzin Janiny Kierocińskiej ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Przy ul. Kijak w Wieluniu znajduje się dom rodzinny Janiny Kierocińskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W niedzielę (14 czerwca), w dniu jej urodzin, uroczyście odsłonięto i poświęcono tutaj pamiątkową tablicę.

14 czerwca 1885 w Wieluniu przyszła na świat Janina Kierocińska. Z okazji 135. rocznicy urodzin współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zorganizowano uroczystości w rodzinnym mieście. Do Wielunia przyjechali krewni Matki Teresy od św. Józefa (imię zakonne wielunianki) oraz siostry karmelitanki z podwarszawskich Marek, Wrocławia, Torunia, Sosnowca, Balic.

- Udało nam się zebrać w Wieluniu reprezentację sióstr z całego zgromadzenia. Gdyby nie obostrzenia związane z epidemią, byłoby nas o wiele więcej. Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy upamiętniać miejsca związane z Matką. Widzimy, jak bardzo środowisko rodzinne ma wpływ na kształtowanie się danej osoby. Można powiedzieć, że Janina otrzymała w Wieluniu dobrą „bazę”, czyli dobre wychowanie w rodzinie, potem w środowisku szkolnym, ucząc się na Pensji Pelagii Zasadzińskiej, w końcu wpływ rodziny parafialnej. Ukształtowała tutaj w sobie dojrzałą osobowość i kiedy pojechała do Sosnowca, to promieniowała tym, potrafiła się dzielić. Zależało jej też na wychowaniu nowego pokolenia, bardzo podkreślała, że trzeba dać dzieciom „zdrowy pokarm”. Myślę, że może być dla nas wzorem w podejściu do ludzkich, duchowych wartości – mówi siostra Bogdana ze zgromadzenia karmelitanek w Sosnowcu.

Niedzielne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się prezentacją poświęconą Janinie Kierocińskiej w kościele Św. Barbary - jednym z miejsc w Wieluniu, w którym rodziło się jej powołanie do głębszego oddania się Bogu. O godz. 12 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem biskupa Antoniego Długosza w intencji beatyfikacji karmelitanki. Po mszy jej uczestnicy udali się na ul. Kijak 1, gdzie znajduje się dom rodzinny zasłużonej zakonnicy. Dokonano tutaj ceremonii odsłonięcia i poświęcenia dedykowanej jej tablicy informacyjnej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na terenie u zbiegu ulic Joanny Żubr i Św. Barbary w Wieluniu stanęła dedykowana ławeczka dedykowana Janinie Kierocińskiej. Udało się na to pozyskać grant finansowy. Przedsięwzięcie zainicjował i koordynował Grzegorz Nowak, członek zarządu Fundacji Słowem Pisane. W ostatnim czasie skwerek z ławeczką został estetycznie zagospodarowany.

Czytaj też: W Wieluniu urządzono miejsce pamięci Teresy Janiny Kierocińskiej [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto