Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ZS nr 3 w Wieluniu z wizytą w Bałtyk-Gazie[ZDJĘCIA]

Redakcja
W dniu 17 maja 2017 r. uczniowie klasy 2 technik spedytor z Zespołu Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu odbyli wycieczkę przedmiotową do rozlewni gazu płynnego Bałtykgaz. Celem wycieczki było poznanie specyfiki procesów transportowych i planowania przewozów materiałów niebezpiecznych oraz przegląd środków transportu wewnętrznego i zewnętrznego. Specyfikę działalności firmy przedstawił uczniom kierownik przedsiębiorstwa, Eugeniusz Panek.

Rozlewnia gazu płynnego prowadzi działalność polegającą na magazynowaniu , rozlewie , sprzedaży
i dystrybucji gazu propan i propan-butan. Przyjęcie gazu do zbiorników magazynowych polega na rozładunku gazu dostarczanego do rozlewni autocysternami na stanowisku rozładunku autocystern za pomocą infrastruktury technicznej . Proces ten odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanej kadry posiadającej stosowne uprawnienia i jest na bieżąco monitorowany poprzez system detekcji stężeń.

Ze zbiorników magazynowych gaz może być wysyłany autocysternami bezpośrednio do klienta
( propan do celów grzewczych lub technologicznych bądź propan-butan LPG na stacje autogazu po uiszczeniu stosownych opłat ) lub za pomocą pomp i rurociągów przesłany do pomieszczenia rozlewni gdzie za pomocą napełniarek gazowych można napełniać butle gazowe o pojemnościach od 2 do 33 kg. Po napełnieniu, butle gazowe trafiają do magazynu wyrobów gotowych. Napełnione butle gazowe są dystrybuowane własnym transportem do klientów hurtowych i detalicznych.

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji i ciekawostek dotyczących właściwości fizykochemicznych gazu propan i propan – butan. Gazy to substancje łatwopalne, szkodliwe i drażniące, tworzące z powietrzem mieszaniny wybuchowe. Gaz płynny charakteryzuje się dużą prężnością par i przy ciśnieniu atmosferycznym gwałtownie odparowuje, a powstająca faza gazowa ma objętość ok. 250 razy większą w porównaniu z objętością w stanie ciekłym. Gaz płynny w fazie lotnej jest cięższy od powietrza, stąd jego pary ścielą się nisko nad ziemią (tzw. zimna mgła), i tym samym zalegają w najniższych punktach terenu co powoduje, że mogą ulec zapłonowi w większej odległości od źródła wycieku. Płynny gaz propan-butan jest substancją szkodliwą, kwalifikowany do materiałów niebezpiecznych klasy 2. Jest gazem lekko narkotycznym i w dużym stężeniu może powodować zawroty głowy, utratę przytomności a nawet uduszenie. Nie ma zapachu, a tylko ze względów bezpieczeństwa, nawaniany jest w procesie produkcji.

Dodatkową atrakcją dla uczniów była demonstracja działania instalacji zraszaczowej na stanowisku rozładunku/załadunku cystern oraz możliwość zważenia całej grupy na wadze najazdowej.
Okazało się że waga wszystkich uczestników wycieczki wyniosła 2140 kg.

Wycieczka do rozlewni gazu płynnego okazała się dla uczniów cennym źródłem informacji na temat działalności firmy dokonującej obrotu materiałami niebezpiecznymi i okazją do poszerzenia wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole o praktyczne doświadczenie.

Opiekę nad uczniami sprawowały: Małgorzata Kaźmierczak i Marlena Piojda nauczycielki przedmiotów zawodowych w ZS nr 3 w Wieluniu.

Tekst i foto: ZS nr 3

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie ZS nr 3 w Wieluniu z wizytą w Bałtyk-Gazie[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto