Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO w Wieluniu chcą rewitalizacji "kamieniołomu Kowalskiego" ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Uczniowie drugiej klasy matematyczno-geograficznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu wraz z nauczycielem geografii Bogusławem Kurzyńskim podejmują działania zmierzające do rewitalizacji tzw. "Kamieniołomu Kowalskiego". Docelowo zaśmiecony obecnie teren miałby stać się miejscem, z którego w ramach lekcji w terenie korzystaliby uczniowie wieluńskich szkół. Pomysł doczekał się pozytywnej opinii komisji skarg, wniosków i petycji gminy Wieluń, ale pieniędzy na rewitalizację wydawać nie zamierza burmistrz Paweł Okrasa. Proponuje jednak inne rozwiązanie.

"Kamieniołom Kowalskiego" przy ul. Częstochowskiej w Wieluniu to miejsce o dużej wartości geologicznej, które na cele edukacyjne chcieliby wykorzystać uczniowie drugiej klasy matematyczno-geograficznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wraz z nauczycielem geografii Bogusławem Kurzyńskim.

Właścicielem kamieniołomu jest gmina Wieluń. Uczniowie I LO skierowali do komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej w Wieluniu petycję w sprawie podjęcia działań na rzecz rewitalizacji tego miejsca. Komisja jednogłośnie poparła pomysł młodzieży i nauczyciela, o czym Kurzyński poinformował uczniów na lekcji geografii w piątek 20 maja.

Komisja przy 7 głosach za wnioskuje o podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków zewnętrznych na rewitalizację "Kamieniołomu Kowalskiego" - odczytał pismo komisji Bogusław Kurzyński.

Na terenie kamieniołomu miałaby powstać tzw. ścieżka geologiczna i stanowiska dydaktyczne, z których mogliby korzystać uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół w Wieluniu i okolicy. Pisma w tej sprawie zostały wysłane do wszystkich szkół prowadzonych przez powiat wieluński. Teraz pomysłodawcy rewitalizacji kamieniołomu czekają na głos młodzieży z innych placówek w tej sprawie. Gmina Wieluń skupiła tereny w rejonie kamieniołomu w kadencji 2010 - 2014. Ówczesny burmistrz Janusz Antczak chciał wykorzystać potencjał geologiczny tego miejsca w ramach projektu "Jura".

Parę lat temu, za burmistrza Antczaka była sprawa poruszona i to też z mojej inicjatywy. Została napisana fiszka projektowa na pozyskanie środków zewnętrznych dość znaczących - mówi Bogusław Kurzyński - Ten pomysł nie doczekał się realizacji. My odgrzewamy temat, bo potencjał tego terenu jest duży i warto go wykorzystać. Opracowania naukowców są zrobione. Pewne propozycje jak można to miejsce zagospodarować też są. Wystarczy kolejny raz zastanowić się jak chcemy ten teren zagospodarować i szukać środków zewnętrznych oraz z budżetu gminnego. Wówczas to miejsce przestanie być terenem zaśmieconym i zachwaszczonym, a być może wyeksponujemy je dla pożytku edukacyjnego.

Po prowadzonym niegdyś w tym miejscu wydobyciu wapienia pozostały kilkumetrowe ścian odsłaniające wapienie jurajskie. Uczniowie mogą tam zobaczyć jak wygląda warstwa wapieni. Co więcej mogą też znaleźć skamieniałości przewodnie ery mezozoicznej. W skałach odciśnięte są amonity, czy małże.

Można prowadzić tam lekcje polegające na tym, że bierzemy młoteczek geologiczny i szukamy tych odcisków, analizujemy też skład samej skały. Traktując ją kwasem octowym widzimy, że jest reakcja i wydzielany jest dwutlenek węgla, czyli możemy zrobić kolejne doświadczenie. Możemy zrobić kolejny przystanek geologiczny z krzemieniem. Krzemień występujący w skałach węglanowych używany w epoce kamienia łupanego jako groty strzał, dzid, czy jako noże. To już kolejna lekcja, tym razem już historii, czyli teren ma potencjał - opisuje możliwości wykorzystania kamieniołomu geograf z I LO.

Jak mówi Bogusław Kurzyński, z odpowiednio przygotowanego, uporządkowanego terenu mogliby korzystać wszyscy nauczyciele geografii, a lekcje w terenie znajdują się w programie nauczania tego przedmiotu.

Za kadencji Janusza Antczaka gmina wydała ok. 1 mln zł na zakup 3 hektarów terenów przy ul. Częstochowskiej. Zakup działek krytykował wówczas radny Paweł Okrasa. Po wyborach w 2014 roku i zwycięstwie Okrasy plany Antczaka by zagospodarować teren nie doczekały się realizacji. Jak wyjaśniał w 2015 roku burmistrz Okrasa, w ratuszu nie było żadnej dokumentacji dotyczącej projektu, a jego założenia nie były wpisane do wieloletniej prognozy finansowej. Pomysłem burmistrza na wykorzystanie terenów przy ul. Częstochowskiej była zmiana ich przeznaczenia na działki budowlane pod budownictwo jednorodzinne tak, by odzyskać część wydanych na ich zakup pieniędzy.

Teraz za sprawą nauczyciela i uczniów I LO pomysł wraca. Póki co mają oni jednak tylko wsparcie komisji skarg, wniosków i petycji, nie samego burmistrza, który rewitalizować terenu na chwilę obecną nie zamierza. Proponuje za to inne rozwiązanie.

Na ten moment nie przewidujemy zaangażowania finansowego w rewitalizację kamieniołomu. Możemy natomiast zaproponować dzierżawę, ewentualnie użyczenie kamieniołomu na rzecz Powiatu Wieluńskiego jako organu prowadzącego nadzór nad szkołami ponadpodstawowymi w tym również I LO im. Tadeusza Kościuszki celem przeprowadzenia rewitalizacji i dedykowania obiektu I LO w Wieluniu - proponuje Paweł Okrasa.

Uczniowie liceum, którzy skierowali petycję o podjęcie działań zmierzających do rewitalizacji kamieniołomu wybrali się wraz z Bogusławem Kurzyńskim podczas piątkowej lekcji geografii w to miejsce. W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z terenowej lekcji.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto