Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy włamania do domów w Pajęcznie. Policja radzi jak uniknąć włamania

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Polska Press
W środę w Pajęcznie doszło do trzech włamań do domów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. Przestępcy ostali się do budynków poprzez wyważenie okien pod nieobecność właścicieli. Splądrowali pomieszczenia, a ich łupem padły pieniądze i biżuteria. Policjanci apelują o czujność i radzą jak zmniejszyć ryzyko włamania.

W środę 27 marca w Pajęcznie doszło aż do trzech włamań do domów jednorodzinnych.

Obrabowane posesje były w niedalekim sąsiedztwie od siebie. Do włamań doszło podczas dnia. Sprawcy podczas nieobecności domowników do mieszkań dostawali się poprzez wyważenie okien. Włamywacze splądrowali pomieszczenia, w jednym z nich łupem padły pieniądze oraz biżuteria - informuje mł. asp. Wioletta Mielczarek oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pajęcznie.

Policja prowadzi czynności zmierzające do ustalenia sprawców włamań i prosi o pomoc. Jeśli ktoś posiada informacje, które mogą okazać się pomocne w ustaleniu i ujęciu przestępców, proszony jest o kontakt z tutejsza komendą.

Apelujemy do mieszkańców - Jeśli widzisz podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się wokół mieszkań, domów, czy też samochód z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych dzwońmy na Policję, 47 845 72 11 - to numer całodobowy do dyżurnego pajęczańskiej policji. Każdy sygnał natychmiast sprawdzimy. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić go do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom - informuje Wioletta Mielczarek

Zgłaszać podejrzane zachowania można oczywiście także epod numerem 112. Policjantka przypomina także, że włamania, czy inne przestępstwa przeciwko mieniu poprzedza zwykle rozpoznanie terenu przez sprawcę, warto więc zwracać uwagę na podejrzane osoby, ich zachowanie, czy nieznajome samochody parkujące w okolicy.

Zapamiętujmy numery rejestracyjne pojazdów, które budzą nasze wątpliwości. Każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich, aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna - przypomina rzeczniczka KPP w Pajęcznie.

Policja, zarówno pajęczańska, jak i wieluńska przypomina także, że okres zbliżających się świąt to czas, kiedy musimy być szczególnie czujni.

Okres przygotowań do świąt to czas kiedy częściej przebywamy poza domem wybierając się na zakupy oraz odwiedzając bliskich. Przedświąteczne rozkojarzenie i pośpiech osłabiają naszą czujność. W tym okresie często aktywni są złodzieje i włamywacze dlatego nie możemy zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania lub domu, by nie paść ofiarą przestępczej działalności. Stosując się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa możesz zminimalizować ryzyko włamania - przypomina asp. sztab. Katarzyna Grela, oficer prasowy KPP w Wieluniu.

Policja radzi jak zminimalizować ryzyko włamania

  • nawet jeśli planujesz krótkie wyjście np. do sklepu zamykaj drzwi i zabezpiecz okna, wejścia balkonowe oraz drzwi garażowe;
  • nie zostawiaj kluczy do mieszkania pod wycieraczką, doniczką lub w innym dostępnym dla innych osób miejscu;
  • rozważ zainstalowanie systemu alarmowego, który skutecznie odstrasza włamywacza i zniechęca go do działania;
  • jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy zaufaną osobę, aby sprawdzała nasze mieszkanie i od czasu do czasu zapalała w nim światło.
  • jeżeli jesteśmy właścicielami domu, postarajmy się o solidne ogrodzenie naszej posesji oraz o jej dobre oświetlenie.
  • planując dłuższy urlop pomyśl o zdeponowaniu oszczędności i biżuterii w banku lub zainstalujmy w domu sejf;
  • pomyśl zanim opublikujesz informację o wyjeździe w mediach społecznościowych, ponieważ mogą być one źródłem informacji dla złodzieja.
  • poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom czy kradzieżom;
  • nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób, oferujących sprzedaż przedmiotów w atrakcyjnych cenach.
  • zwróć uwagę na osoby kręcące się bez celu po okolicy, jeśli taka osoba wzbudza podejrzenie co do swoich zamiarów najlepiej swoich obawach powiadomić najbliższą jednostkę Policji dzwoniąc pod nr 112.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto