Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TergoPower kontra radni. Burzliwa dyskusja w Wieluniu [FOTO]

ryb
W pierwszej połowie listopada złożymy wniosek o decyzję środowiskową dla budowy elektrociepłowni na biomasę – zapowiedzieli przedstawiciele firmy TergoPower na spotkaniu w Wieluniu

W środowym spotkaniu z inwestorem uczestniczyli przedstawiciele władz ratusza, miejscy radni, kierownictwo wieluńskiej ciepłowni, a także inne zainteresowane osoby. Zorganizowano je na prośbę zarządu TergoPower. Intencją było przybliżenie idei i zakresu inwestycji oraz ukrócenie rozmaitych spekulacji na ten temat.

- Szum medialny spowodował duży dyskomfort w naszej organizacji – stwierdził Jacek Wojerz, dyrektor ds. rozwoju projektów TergoPower.

Poprzedzona prezentacją multimedialną dyskusja, momentami bardzo burzliwa, trwała 3,5 godziny. Poruszano wątki związane uciążliwościami generowanymi przez elektrociepłownię, profilem działalności zakładu, kosztami ciepła, które potencjalnie mogłoby trafić do wieluńskiej sieci, technologiach spalania, a także struktury i zaplecza finansowego firmy. Rozstrzygano też dylemat, czym się różni tajemnica od dyskrecji. To w kontekście faktu, że burmistrz nie informował radnych o przygotowaniach do inwestycji.

Czy udało się rozwiać wątpliwości? Na pewno nie wszystkie. TergoPower nie ma jednak zamiaru angażować się w dalszą publiczną dyskusję o inwestycji w Wieluniu, skoro na dziś nie ma uchwalonego planu przestrzennego, który umożliwiałby jej realizację. Niemniej firma w pierwszej połowie listopada złoży wniosek o decyzję środowiskową, do którego zostanie załączona karta informacyjna przedsięwzięcia. W ten sposób ratusz wejdzie w posiadanie materiału, który powie coś więcej choćby o skali zanieczyszczeń emitowanych przez zakład.

Firma chce również złożyć EC w Wieluniu ofertę na dostawę ciepła. Przedstawiciele TergoPower zapewniają jednak, że jeśli ciepłownia nie będzie zainteresowana współpracą, to nic na siłę. - Dla nas najważniejsza jest produkcja energii elektrycznej – mówią.

Zakład o maksymalnej mocy 50 megawatów miałby spalać głównie słomę, a dodatkowo zrębki drzewne. Przewiduje się, że biomasę dowiezie średnio sześć ciężarówek w ciągu godziny.

W najnowszym „Naszym Tygodniku”, piątkowym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”, będzie można przeczytać wywiad z Marcinem Śmiechem, country managerem TergoPower.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto