Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Daniel Sibiak
Władze miasta proponują w zamian za Dni Wielunia widowisko "Teatr Historii-Miasto Niepokonane". Trzydniowa impreza plenerowa, która będzie odbywać się w tym samym czasie, co Dni Wielunia ma ściągnąć do miasta 30 tysięcy widzów. Organizatorzy zakładają, że będzie to unikatowe wydarzenie stanowiące główną atrakcję turystyczną regionu.

- Nie stać nas żeby robić dwie duże imprezy, dlatego postanowiliśmy je połączyć w jedną - wyjaśnia Magdalena Kopańska, doradca burmistrza ds. promocji i wizerunku miasta.
Pierwszy dzień widowiska zaplanowano na piątek 24 czerwca. Rano przewidziano otwarcie obozu "Wakacje z historią" To obóz historyczny dla dzieci, w czasie którego będą mogły uczyć się jazdy konnej, strzelać z broni hukowej, jeździć w historycznych pojazdach. W Wieluniu otwarte zostanie także Muzeum Polowe, w którym zwiedzający będą mogli przygotować czarny proch, strzelać z dział, jeździć pojazdami z czasów II wojny światowej i oglądać pokaz sprawności historycznych pojazdów. Po południu będzie można zobaczyć widowisko "Bój pod Mokrą". To odtworzenie fragmentu bitwy toczonej Wołyńską Brygadę Kawalerii z niemiecką 4 dywizją pancerną pod Mokrą. W widowisku weźmie udział 100 rekonstruktorów kawalerii i 10 pojazdów pancernych. Przewidziano też coś dla tych, którzy kochali Dni Wielunia przede wszystkim za koncerty. W piątek o godz 22. Hirek Wrona, znany dziennikarz muzyczny poprowadzi wideodyskotekę "Najdłuższa noc".
Drugi dzień imprezy rozpocznie się wojskowym śniadaniem. Po południu w Muzeum Polowym będzie można zobaczyć pokaz sprzętu. Wieczorem widzowie zobaczą widowisko "Bohater", a o godz. 22 zaplanowano koncert "Gwiazdy świecą nocą". Na scenie pojawią się gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej m.in. Kasia Nosowska.
Niezwykle interesująco zapowiada się widowisko oparte na wspomnieniach dr Zygmunta Patryna, dyrektora wieluńskiego szpitala, przedstawiające pierwszy akt dramatu, jaki rozegrał się w mieście - bombardowanie i ewakuacja szpitala. Inscenizacja wzbogacona filmami archiwalnymi oraz specjalnie nakręconymi scenami odtwarzającymi wydarzenia tamtego czasu odbywać się będzie w otoczeniu przywróconych do życia budynków kościoła farnego oraz synagogi.
- Celem imprezy "Miasto Niepokonane" jest popularyzacja pięknej i tragicznej historii Wielunia i najbliższego regionu z okresu wrześniowej kampanii 1939 roku. W historii XX wieku Wieluń musi zająć należne mu miejsce, obok hiszpańskiego miasta Guernica. Teatr Historii to także scena przedstawienia walk toczonych tego dnia w rejonie miasta, gdzie oddziały Wosjak Polskiego stawiały zacięty opór wielokrotnie silniejszemu wrogowi - prezentuje projekt Bogusław Wołoszański.
- Impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Może będzie więcej atrakcji niż podczas święta miasta, ale rezygnowanie z tego, co było tradycją póki co nas martwi - komentują mieszkańcy
Organizatorami imprezy są burmistrz Wielunia, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja "Pro Historia". Dyrektorem artystycznym festiwalu będzie Hirek Wrona. Część historyczna będzie prowadzona i reżyserowana przez redaktora Bogusława Wołoszańskiego.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto