Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Niedzielsku czy w Bieniądzicach?

Artykuł internauty
Widok dzisiejszy szkoły
Widok dzisiejszy szkoły hobby_TOT
Na wstępie sprostowanie tekstu we wpisie.

Ta szkoła nie ma dotychczas żadnego imienia, tym bardziej Felicji Rymarkiewiczowej. Pani Rymarkiewiczowa została uhonorowana nadaniem jednej z ulic dawnego Niedzielska jej imienia.

Wróćmy do szkoły. Już ok 1920 roku na terenie powstałej w 1912 r. cukrowni "Wieluń" w Niedzielsku powstała szkoła podstawowa. Szkoła istniała też w Bieniądzicach. Jak wynika z pięknej Kroniki Szkoły z lat 1944-1974 r., w 1923 roku szkoła z Bieniądzic została przyłączona do szkoły w Niedzielsku, tworząc stopniowo wspólną placówkę dla dzieci z Bieniądzic, Urbanic, Stawu i Niedzielska. Musi jednak sobie Pan uświadomić, że ta szkoła istniała w jednym z budynków cukrowni i stała pomiędzy dzisiejszym ujęciem wody a torami kolejowymi przy ul. Fabrycznej. Budynek ten został zbombardowany w 1939r. Jeśli Pan pamięta, to "w naszych czasach" stał tam "barak" a w nim sklep, przedszkole i mieszkania pracownicze.

Szkoła istniała tam do 1932 r. W 1932 roku został oddany nowy budynek szkolny, właśnie ten, który stoi do dziś, choć już zmodernizowany. Szkoła była budowana ze środków społecznych, w których partycypowała m.in dziedziczka Rymarkiewiczowa i Cukrownia.

Tak więc nie była ona "budowniczym" szkoły, jak to sugeruje Pan w swoim wpisie. Szkoła powstała na gruntach gromadzkich Bieniądzic, więc już od 1932 roku adresem urzędowym szkoły są Bieniądzice. Jako że "przeszła" tam szkoła z Niedzielska, pozostała do dziś tradycyjna nazwa, która miała jakąś rację bytu do 1988 r. W roku tym obszar Niedzielska został włączony w obręb miasta, nadano nazwy ulicom (m.in. Rymarkiewiczowej) i tylko ze względów praktycznych, ze względu na rolników z tego obszaru, utrzymywane jest sołectwo, a ze względów historycznych obszar ten nazywany jest "dawne Niedzielsko". Ale wieś Niedzielsko nie istnieje!

To właśnie w tej chwili jest bałagan prawny, który z wielu względów musi być uporządkowany. No bo jak może istnieć w szkoła we wsi, której nie ma? Dlaczego przeczyć faktom, że adresem szkoły są "Bieniądzice 50"?.
Mnie też jest szkoda, że oficjalnie zniknie ta nazwa "Szkoła Podstawowa w Niedzielsku". Jestem absolwentem szkoły z 1964 r., tu chodziły moje dzieci, teraz chodzi wnuk. Ale te czasy mają swoje wymogi, tego nie zmienimy, nie mamy na to wpływu. Ja i wielu innych będzie tą szkołę nazywało po staremu, tak jak mówimy o cukrowni, choć już jej nie ma.

Sumując: szkoła do tej pory nie miała patrona, imienia, sztandaru a w Bieniądzicach stoi przez 80 lat ze swojej 90-letnij historii. Ten Patron i Sztandar w jej 90-lecie będzie pięknym darem naszego środowiska.
Co do patrona: to właśnie Władysław Bełza, którego ojciec pochodzi z Masłowic a matka z Dąbrowy jest autorem wiersza, którego i Pana uczyli rodzice, może dziadek - "Kto ty jesteś? Polak Mały, Jaki znak Twój, Orzeł Bały, Gdzie ty mieszkasz, Między swemi...".

Myślę, że ten wierszyk i poprzednie moje wywody przekonają Pana do tego, że szkoła jest i pozostanie "między swemi", "szanując i nie wykoślawiając rodzimej historii". Dla mnie to dalej będzie "Szkoła Podstawowa w Niedzielsku", tak jak dla wielu z nas, ale status prawny zostanie uporządkowany i będzie służył szkole przez następne, oby długie" lata.

Pozdrawiam
Absolwent 1964

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto