Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzelał i wziął zakładników w łódzkiej katedrze. Ćwiczenia policji, księży i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ćwiczenia kontrterrorystyczne zorganizowano w rejonie łódzkiej katedry
Ćwiczenia kontrterrorystyczne zorganizowano w rejonie łódzkiej katedry Krzysztof Szymczak
Terrorysta wszedł na mszę do katedry w Łodzi i wziął wiernych za zakładników. To scenariusz ćwiczeń, które odbyły się we wtorek (27 września) w Łodzi. Były one elementem unijnego projektu dotyczącego bezpieczeństwa w miejscach kultu.

Terrorysta w łódzkiej katedrze. Jak mają się zachować wierni?

Uzbrojony po zęby terrorysta wszedł na mszę do łódzkiej katedry, ranił wiernych i wziął zakładników. Zadaniem księży było zapanować nad ewakuacją wiernych, a policji - odbić zakładników. Taki był scenariusz wtorkowych ćwiczeń kontrterrorystycznych prowadzonych pod kierunkiem naukowców z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

W ćwiczeniach wzięło udział 250 osób, w śród nich było 150 policjantów, obserwatorzy i statyści. Na potrzeby ćwiczeń odgrodzono plac przed katedrą i jej budynek. Potemprzeprowadzono symulację ataku terrorystycznego, ewakuacji i odbijania zakładników. Scenariusz oparto na prawdziwych zdarzeniach, do których dochodziło w innych krajach.

Ćwiczenia prowadzone były w ramach unijnego projektu ProSPERES, którego celem jest opracowanie procedur bezpieczeństwa dla miejsc kultu. W projekcie biorą udział różne wyznania, m.in. Archidiecezja Łódzka, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, czy Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. Budżet programu to 3,3 mln zł. Wypracowane przez łódzkich naukowców ich partnerów rozwiązania są teraz testowane. Jeśli się sprawdzą, będą proponowane wszystkim społecznościom religijnym w całej Unii Europejskiej.

Dr Rafał Batkowski z programu ProSPERES podkreśla, że sprawdzenie procedur w dużym obiekcie, jakim jest łódzka katedra jest bardzo ważne.

- To ćwiczenie ma niestandardowy charakter. Z naszej perspektywy jest bardzo ważne, bo dotyczy wszystkich aktorów na scenie bezpieczeństwa, wszystkich którzy mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo wiernych i tak ważnej placówki - mówi.

W projekt zaangażowany jest m.in. ks. Jacek Kacprzak z Archidiecezji Łódzkiej.

- Na szczęście w naszej katedrze wydarzenia o charakterze terrorystycznym nie było. Ale chcemy być przygotowani, gdyby coś takiego miało się wydarzyć. Chodzi przecież o życie i zdrowie ludzi, którzy gromadzą się w kościołach - podkreśla.

Niewykluczone, że z opracowanych materiałów będą się uczyć już klerycy na etapie nauki w łódzkim seminarium.

Naukowcy oceniają, że miejsca kultu religijnego są szczególnie podatne na ataki terrorystyczne ze względu na ich dostępność i ograniczone zwykle środki ostrożności. Pewnym wyjątkiem są miejsca kultu prowadzone przez gminy wyznaniowe żydowskie, których wierni są lepiej przeszkoleni i mają większą świadomość możliwych zagrożeń.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strzelał i wziął zakładników w łódzkiej katedrze. Ćwiczenia policji, księży i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego ZDJĘCIA - Łódź Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto