Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposób na walkę z bezdomnością psów i ich nielegalnym handlem

Daniel Sibiak
Gmina Wieluń chce walczyć z bezdomnością psów i ich nielegalnym handlem. W kwietniu zamierza ruszyć z akcją czipowania psów, ale namawia do tego także pozostałych włodarzy gmin w powiecie wieluńskim, bo obawia się, że jeśli zajmie się tym sama to psy i tak będą podrzucane z okolicznych wsi. Tymczasem zdaniem wójtów to Państwo powinno zająć się tym problemem, aby nie obciążać finansowo gmin.

Obecnie w Wieluniu psy można zaczipować bezpłatnie, ale właściciele czworonogów niechętnie korzystają z takiego rozwiązania. A ponieważ gmina za utrzymanie psów w schronisku w Czartkach płaci rocznie aż 430 tys. zł postanowiła walczyć z bezdomnością zwierząt, tym bardziej, że ma podejrzenia iż wiele psów jest podrzucanych. A gdyby czworonogi miały założony czip nie byłoby problemu z zidentyfikowaniem ich właściciela i obciążenia go kosztami pobytu psa w schronisku.

Wolontariusze opiekujący się zwierzętami wskazują też inne plusy czipowania.

- Czipowanie psów poprawiłoby także bezpieczeństwo, bo dzięki identyfikacji wiemy czy dany pies miał podaną szczepionkę przeciw wściekliźnie czy nie. W tej chwili często na jednym podwórku znajduje się kilka podobnych do siebie zwierząt. Bywa, że zaszczepione jest tylko jedno, a właściciel sam nie potrafi wskazać które. Zaczipowane psy nie siedziały by w schronisku, gdyż byłaby możliwość kontaktu z właścicielem, co znacznie zmniejszyło by koszty gminy. Moim zdaniem dzięki oznakowaniu wszystkich psów mogli byśmy również starać się zmniejszyć ilość nowych miotów, które w tej chwili pojawiają się na co drugim gospodarstwie - komentuje Roma Czyż- , która jest pewna, że gdyby do akcji włączyły się wszystkie samorządy rozwiązałoby to problem podrzucania psów z gminy do gminy, a także handel nimi.

- Ostatnio w naszym regionie giną psy rasowe np: shih tzu . To wrażliwe zwierzęta nie ma możliwości, aby nie chodzić z psem do weterynarza czy na kąpiel do fryzjera. Weterynarz wówczas mógłby zweryfikować właściciela psa numer identyfikacyjny jest w książeczce. Oczywiście obowiązek sczytywania czipów powinien być rutyną dotyczy to psów nowych w typie rasy a nie stałych klientów,wtedy przy okazji rozwiązano by także problem handlu psami.

- Mamy ustawę zabraniającą handlu psami spoza hodowli, ale pod płaszczykiem sprzedam obrożę, pies gratis, czworonogi cały czas są w sprzedawane. Aby się o tym przekonać wystarczy wejść na różne fora internetowe i poczytać ogłoszenia. Takich ofert można znaleźć wiele. Nasza akcja będzie miała więc pozytywny skutek także w walce z tym procederem - nie ma wątpliwości Waldemar Kluska - naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM Wieluń.

O temacie dyskutowano na ostatnim konwencie wójtów. Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto