MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu powstanie ekologiczna hala sportowa? Zobaczcie jaki obiekt zaplanował dyrektor z władzami powiatu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Dyrektor ZS 2 Dariusz Kowalczyk wraz ze starostą Markiem Kielerem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą obejrzeli kilka budynków pasywnych w innych gminach. Teraz obiekt w tej technologii ma powstać w Wieluniu.
Dyrektor ZS 2 Dariusz Kowalczyk wraz ze starostą Markiem Kielerem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą obejrzeli kilka budynków pasywnych w innych gminach. Teraz obiekt w tej technologii ma powstać w Wieluniu. Archiwum Dariusza Kowalczyka
Kolejna hala sportowa może powstać w Wieluniu. Tym razem obiekt miałby zostać zbudowany przy Zespole Szkół nr 2. Hala sportowa ma być ekologicznym, nowoczesnym i kompleksowym obiektem, z którego korzystaliby nie tylko uczniowie szkoły. Dyrektor placówki Dariusz Kowalczyk wraz z władzami powiatu przyjrzał się powstawaniu i funkcjonowaniu tego typu obiektów na terenie trzech gmin. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z tych wizyt. Zobaczcie jak się prezentują i jak powstają budynki pasywne.

Przy Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu powstanie ekologiczna hala sportowa?

Zespół Szkół nr. 2 im. Jana Długosza w Wieluniu może w niedalekiej przyszłości doczekać się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, znacznie poprawi stan infrastruktury sportowej na terenie miasta, bowiem z hali korzystać mieliby nie tylko uczniowie. Obiekt przy ZS nr 2 byłby już drugą halą budowaną w niedługim czasie przy szkołach prowadzonych przez powiat wieluński. Przypominamy, że obecnie trwają prace wykończeniowe przy hali w Zespole Szkół nr 1.

Hala przy ZS 2 budynkiem pasywnym. Co to oznacza?

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Dariusz Kowalczyk przyznaje, że o infrastrukturę sportową w placówce walczy odkąd rozpoczął pracę na stanowisku dyrektora.Teraz pojawia się realna szansa na budowę nowoczesnego i ekologicznego obiektu pasywnego. Dyrektor wraz ze starostą wieluńskim Markiem Kielerem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą odbył spotkania z władzami trzech gmin, które posiadają już takie obiekty.

Delegacja z Wielunia w grudniu pojechała do Bełdowa (pow. zgierski).

Tam jest oddany kompleks. Najpierw zbudowano przedszkole jako obiekt pasywny i po krótkim czasie powstała hala sportowa - relacjonuje Dariusz Kowalczyk.

Dyrektor wraz z władzami powiatu oglądał obiekty pasywne także w Makowie i Sierakowicach (pow. skierniewicki). Obiekty, pasywne były wyposażone w fotowoltaikę, pompy ciepła, czy niewielkie wiatraki.

Zaletą tych obiektów, które zwiedzaliśmy, jest między innymi minimalny koszt ich utrzymania jeśli chodzi o wydatki energetyczne. Podzielono się z nami podczas tych wizyt fachowymi uwagami na temat tego jak należy izolować budynek, jak są zabezpieczane fundamenty. Okazało się między innymi, że fundamenty wylewane są na styrodur, taki mocny styropian. Chodzi o to, żeby nie było mostków termicznych - wyjaśnia dyrektor Kowalczyk.

Obiekty w technologii pasywnej są niezwykle szczelne.

Przed ich otynkowaniem przeprowadza się nawet testy szczelności. Dzięki temu, oraz zastosowaniu ekologicznych źródeł energii ogrzanie takiego obiektu nie wymaga dużych nakładów. Jak zaznacza jednak Dariusz Kowalczyk, niezwykle istotne jest odpowiednie usytuowanie takiego budynku, by w lecie zbyt się nie nagrzewał.

Obiekty pasywne, a taki przy szkole widziałby dyrektor i władze powiatu, są o około 15-20 procent droższe niż tradycyjne, jeżeli chodzi o koszt ich wykonania, jednak ta różnica zwraca się w ciągu około 6 lat.

Podczas swoich trzech wizyt na terenie innych gmin w województwie dyrektor i starostowie mieli okazję zobaczyć zarówno budynki już wykonane, jak i dopiero powstający, dzięki czemu mogli zapoznać się z technologią. Od władz goszczących ich gmin dowiedzieli się z kolei o możliwościach montażu finansowego takiej inwestycji.

Hala przy ZS 2 jako kompleksowy obiekt

Jak relacjonuje Dariusz Kowalczyk, pasywne hale sportowe wyposażone są w dodatkowe pomieszczenia jak siłownie i inne przeznaczone do uprawiania określonego rodzaju sportu. Zgodnie z koncepcją dyrektora i władz powiatu, właśnie taki obiekt miałby powstać w ZS nr 2. Miałby on tez być wyposażony w oddzielne wejście tak, by korzystać mogli z niego nie tylko uczniowie.

Ustaliliśmy, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie ze starostami i będziemy szukać koncepcji dla naszej hali. Jako użytkownik i administrator optowałbym za halą pośrednią. Dobrze, gdyby udało się zmieścić płytę boiska do piłki ręcznej i kilka innych pomieszczeń. Cierpimy na niedostatek szatni. Dodatkowo sale gimnastyki czy salę fitness, siłownię z prawdziwego zdarzenia. Dobrze by było mieć to wszystko na uwadze - mówi Dariusz Kowalczyk.

Budowa hali pasywnej idealnie komponowałaby się z inna inwestycją,którą planuje dyrektor ZS nr 2. Chodzi o zagospodarowanie terenu pod szkołą pod wiaty fotowoltaiczne, gdzie można ładować pojazdy elektryczne. Jak mówi Kowalczyk, nie chodzi tu jedynie o samochody ale też o coraz bardziej popularne hulajnogi czy rowery elektryczne.

Teraz przed władzami powiatu i dyrektorem zadanie opracowania montażu finansowego, przeanalizowanie możliwości finansowych powiatu oraz pozyskania na inwestycję środków zewnętrznych. W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jak prezentują się i jak powstają obiekty pasywne, które oglądała delegacja z Wielunia.

Dyrektor ZS 2 Dariusz Kowalczyk wraz ze starostą Markiem Kielerem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą obejrzeli kilka budynków pasywnych w innych gminach. Teraz obiekt w tej technologii ma powstać w Wieluniu.

Przy Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu powstanie ekologiczna hal...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto