Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próby samobójcze w regionie. Policja interweniuje, psycholog wyjaśnia

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Myśli i próby samobójcze w regionie. Tylko na początku lutego wieluńscy policjanci pięć razy interweniowali do tego typu zdarzeń. W powiecie pajęczańskim policja dwa razy uratowała ludzkie życie. A było dosłownie o krok od tragedii. Co się dzieje ze społeczeństwem? Czy obecna sytuacja ma wpływ na tak drastyczne decyzje? Na te pytania odpowie psycholog Monika Szewczyk-Cieśla.

Myśli i próby samobójcze. Policja interweniuje

W lutym wieluńscy policjanci interweniowali aż pięć razy do osób mających myśli samobójcze lub też podejmujących próby samobójcze. Jak informuje Katarzyna Grela, na szczęście żadnej s tych osób nic się nie stało. Nieco poważniej wyglądały interwencje na terenie powiatu pajęczańskiego. Dwa razy, dosłownie o mały krok nie doszło do tragedii. Sytuacje te dotyczyły 23-letniej mieszkanki Pajęczna i 47-letniego mieszkańca gminy Działoszyn i rozegrały się na przestrzeni 2 dni. Najpierw policjanci interweniowali do 23-latki, która zagroziła popełnieniem samobójstwa. Jak się okazało kobieta cierpi na depresję.

3 lutego dyżurny odebrał telefon od kobiety, która oświadczyła, iż jej córka która w ciągu tamtego tygodnia miała próby samobójcze, wybiegła z domu grożąc popełnieniem samobójstwa. Do Pajęczna natychmiast zostały skierowane patrole, które otrzymały jedynie szczątkowe dane rysopisu i ubioru kobiety. Zaledwie po 15 minutach patrol w skład, którego wchodziło dwóch dzielnicowych w rejonie zbiornika wodnego na ulicy Ściegiennej w altanie zauważył kobietę odpowiadająca podanemu rysopisowi. Na miejsce przybyła karetka, która cała i zdrową 23-letnią mieszkankę Pajęczna zabrała do szpitala- informuje Marcin Pawełoszek, rzecznik KPP w Pajęcznie.

Zaledwie dwa dni później. o godzinie 5 rano policjanci z Działoszyna udali się na interwencje do jednej z miejscowości w gminie Działoszyn, gdzie według zgłoszenia doszło do próby samobójczej.

Na miejscu, gdy weszli do kuchni zastali leżącego na podłodze mężczyznę, który posiadał rany na szyi i nadgarstkach, z których leciała krew. Policjanci natychmiast podjęli działania zmierzające do ratowania życia mężczyzny, tamując krwawienie z szyi oraz rąk. Podczas udzielania pomocy mężczyzna dostał drgawek i zaczął tracić przytomność- relacjonuje Marcin Pawełoszek, rzecznik prasowy KPP w Pajęcznie.

Zespół Pogotowia Ratunkowego udzielił dalszej pomocy medycznej mężczyźnie. 47 latek, już przytomny, został przewieziony do szpitala.

Próby samobójcze w regionie. Policja interweniuje, psycholog wyjaśnia

Próby i myśli samobójcze i ich przyczyny. Rozmowa z psycholog Moniką Szewczyk Cieśla

Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Jakie są przyczyny?
Samobójstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym, które ma swoje przyczyny w czynnikach m.in. psychologicznych, socjologicznych i środowiskowych. Zdecydowana większość osób popełniających samobójstwo to osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Największe ryzyko występuje w przypadku osób chorych na depresję lub chorobę afektywną dwubiegunową. Jednakże zachowania samobójcze mogą również pojawiać się w innych zaburzeniach psychicznych m.in. Schizofrenii, ciężkich zaburzeniach osobowości czy uzależnieniach od substancji psychoaktywnych.
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka należące do przyczyn socjoekonomicznych to można wyróżnić wśród nich np. żałobę, problemy związane z pracą a tym samym z bezpieczeństwem finansowym i mieszkaniowym, konflikty prawne, osamotnienie, traumatyczne wydarzenia itp. Czasami decyzję o odebraniu sobie życia podejmują osoby terminalnie chore, które chcą uniknąć cierpienia lub uważają, że są "ciężarem" dla rodziny lub osoby doświadczające niepełnosprawności.

Proszę wyjaśnić związek depresji z ryzykiem popełnienia samobójstwa
Dla człowieka, który cierpi na depresję myśli i tendencje samobójcze są jej najpoważniejszymi objawami oraz konsekwencją braku nadziei i wiary, że obecnie doświadczane problemy i trudności mogą zostać rozwiązane. Chory często nie widzi innego wyjścia z sytuacji, traktuje odebranie sobie życia jako uwolnienie się od cierpienia – oczywiście obraz siebie i swojej sytuacji chory postrzega jako mocno zmodyfikowany przez pryzmat depresji. Szczególnie uważnym należy być w odniesieniu do osób, które już wcześniej podejmowały zachowania o charakterze autodestrukcyjnym. Warto zwrócić uwagę również na to, że czasami zdarza się, że ludzie cierpiący na depresję popełniają samobójstwo tuż po osiągnięciu stanu lepszego samopoczucia – jest to związane z poprawą nastroju i zwiększeniem aktywności jednak przy braku jednoczesnej zmiany nieprawidłowych schematów myślenia, negatywnych przekonań dotyczących siebie i otaczającego świata.

Czy obecna sytuacja epidemiologiczna może wpływać na wzrost liczby samobójstw?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Aktualnie nie dotarłam do danych czy statystyk świadczących o wzroście liczby samobójstw spowodowanych pandemią. Obecna sytuacja epidemiologiczna wiąże się ze wspominanymi wcześniej czynnikami ryzyka – utratą bliskich, narastającą obawą o życie i zdrowie, bezrobociem, nasilonym stresem i napięciem, izolacją. Jednakże czynnikiem łagodzącym wszystkie negatywne odczucia może być przekonanie, że problem nie dotyczy tylko mnie ale wszystkich wokół. Ludzie jednoznaczną się we wspólnych trudnościach i problemach. Można przypuszczać, że takie myślenie i działanie może stanowić pewnego rodzaju czynnik ochronny. W codziennej pracy obserwuję jednak niepokojący wzrost zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży. Wydaje się, że sytuacja epidemiologiczna wpływa na nie negatywnie m.in. ze względu na zmianę sposobu edukacji czy ograniczone kontakty interpersonalne. Dzieci doświadczają obniżenia nastroju, apatii i braku motywacji do działania. Nie zapominajmy, że lockdown jest szczególnie trudny dla dzieci i nastolatków z rodzin, które dotknięte są przemocą.

Gdzie zgłosić się po pomoc?
Jeśli ktoś zwierza się nam, że myśli o odebraniu sobie życia lub widzimy, że zdradza takie oznaki nie obawiajmy się z nim o tym porozmawiać. Taka rozmowa może ocalić życie drugiej osoby. Nie bądźmy obojętni na czyjeś problemy i trudności. Wsparcie w takiej sytuacji jest naprawdę ważne. Po pomoc można udać się do psychologa lub psychiatry. Dodatkowo można zgłosić zagrożenie życia na policję lub skorzystać z bezpośredniej konsultacji w izbie przyjęć oddziału psychiatrycznego. Do innych form pomocy należą m.in. telefon zaufania, punkty przeciwdziałania kryzysom czy poradnie zdrowia psychicznego.
Czytaj także :

Koronawirus a nasza psychika. Czy czeka nas epidemia depresji? WYWIAD

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto