Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze decyzje emerytalne na mocy nowej ustawy. Na co mogą liczyć emeryci?

Ireneusz Wierzbicki
Aż 73% osób uprawnionych do przejścia na emeryturę na mocy nowej ustawy już złożyło wnioski o przyznanie świadczeń – podkreślono podczas zorganizowanej w Wieluniu konferencji prasowej z udziałem posła Grzegorza Schreibera (PiS) oraz dyrektora II Oddziału ZUS w Łodzi, Krzysztofa Jędrzejewskiego.

– Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października br. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcia samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej – mówił Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Poseł na Sejm RP.

Jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania, z około 1,5 tys. uprawnionych osób, mieszkających na obszarze działania inspektoratu ZUS w Wieluniu, ponad 1,1 tys. już złożyło wnioski o przyznanie świadczeń emerytalnych od obniżonego wieku emerytalnego. Łącznie w województwie łódzkim takich wniosków złożono 18 tys., a ZUS wydał już ponad 7,5 tys. decyzji emerytalnych. W sumie oddziały ZUS na terenie województwa rozpatrzyły więc do tej pory ok. 42 proc. wniosków.

– W skali kraju mamy już około 250 tys. podpisanych wniosków do ZUS-u. Okazało się, że ten postulat, który postawiliśmy w kampanii wyborczej, spotkał się z dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Z bardzo konkretną, a nie iluzoryczną czy rankingową, chęcią społeczeństwa, które zaakceptowało, przyjęło i swoim autografem podpisało tego typu decyzje – przekonywał w Wieluniu poseł Schreiber.

Wnioski o przyznanie świadczenia emerytalnego na mocy nowych przepisów można było składać od 1 września br. Jak mówił Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi, to właśnie na początku ubiegłego miesiąca placówki ZUS przeżywały największe oblężenie.

– 1 września klienci niejednokrotnie stali pod naszymi placówkami już o godzinie 3 czy 4 nad ranem. Zrobiliśmy wszystko, żeby tych klientów naprawdę dobrze obsłużyć – podkreślał Krzysztof Jędrzejewski. – Co prawda, decyzje, zgodnie z ustawą, można wydawać od 1 października, ale wnioski można było składać już miesiąc wcześniej. Większość osób uprawnionych właśnie tak postąpiło i przyszło złożyć swoje wnioski emerytalne już 1 lub 2 września – oceniał dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.

W związku z nową ustawą ZUS dał swoim klientom możliwość skorzystania z pomocy doradców emerytalnych, których zadaniem jest pomoc przyszłym emerytom w dokonaniu najlepszego wyboru. Doradca może wyliczyć ubezpieczonemu wysokość jego przyszłej emerytury, jak również zrobić symulację hipotetycznej wysokości świadczenia, jakie osoba ubezpieczona mogłaby uzyskać w przypadku wstrzymania jeszcze na jakiś czas z podjęciem decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

A na jakie pieniądze mogą obecnie liczyć emeryci?Czytaj w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto