Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć lat temu w Wieluniu oddano do użytku Amerykanka Residence. Przypominamy, jak zabytkowy młyn zmieniał się w kompleks mieszkaniowy

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński/archiwum Polska Press
Dziewięć dekad od swojego uruchomienia młyn Amerykanka zyskał nowe życie. Jeden z ciekawszych wieluńskich zabytków techniki został przebudowany na apartamentowiec. Przypominamy, jak powstawał kompleks Amerykanka Residence, który został oddany do użytku pięć lat temu

Przebudowa nieczynnego od lat młyna przy ul. 18 Stycznia rozpoczęła się pod koniec 2015 r. Trzy lata później, w listopadzie 2018 r., kompleks mieszkalny Amerykanka Residence został w całości oddany do użytku. Urządzono w nim 90 mieszkań o powierzchni od 30 do 140 metrów kwadratowych.

W wyniku inwestycji realizowanej pod nadzorem konserwatora zabytków jeden z ciekawszych zabytków techniki w mieście zyskał nowe życie, zachowując swoją historyczną bryłę. Zrewitalizowany młyn z 1927 r. wkomponowano w nowe obiekty wielorodzinne. Inwestorem była spółka Amerykanka Struktura, a projektantem sieradzki architekt Jarosław Włodarczyk.

Projekt Amerykanka Residence uzyskał tytuł Modernizacja Roku 2018 w kategorii „Obiekty mieszkalne, elewacje i termorenowacje”. Tak kapituła konkursu uzasadniła swój werdykt:

„Za odważną decyzję o podjęciu się trudu modernizacji budynków starego młyna podyktowaną przy-wiązaniem do rodzinnego miasta Wielunia. Nadanie nowej funkcji budynkom zabytkowym i wkomponowanie ustylizowanych nowych bloków w przestrzeń dookoła młyna to dobra decyzja również w wymiarze ekonomicznym. Na uwagę zasługuje nadbudowa dachu i uzyskanie dodatkowej powierzchni przy zachowaniu zabytkowego charakteru obiektu z początku XX wieku”.

Pięć lat po zakończeniu inwestycji przypominamy, jak stary młyn zmieniał się w kompleks mieszkalny. Zobaczcie w galerii zdjęcia z kolejnych etapów budowy Amerykanka Residence.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto