„Maraton Literacki” w Osjakowie
Maraton zorganizowany został w ramach programu „Promocja Czytelnictwa 2023”. Projekt nosi nazwę „MaraTONY LITERACKIE – to działania, które mają na celu rozbudzić i pozytywnie nastawić na czytanie książek". Na tym wyjątkowym wydarzeniu nie zabrakło specjalnych gości. Był obecny Jarosław Trojan - Wójt Gminy Osjaków, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy Gminnych Bibliotek Publicznych z tereny powiatu wieluńskiego, Eleonora Grondowa- lokalna poetka, Aneta Urbańska, która zapewniła oprawę muzyczną, aktorzy z Teatru Lalek „Arlekin” z Łodzi, Dariusz Rekosza - autor książek dla dzieci i młodzieży poprowadzi warsztaty detektywistyczne a także dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych z Osjakowa wraz z wychowawcami i nauczycielami.
Podczas wydarzenia na głos został przeczytamy wiersz „Wrześniowe Lato”, z tomiku „Warto żyć nad Wartą” przez samą autorkę Eleonorę Grondową.
Pobiliśmy rekord głośnego czytania w grupie jednocześnie. W historii naszej biblioteki i nie tylko, bo w historii naszej gminy, a nawet powiatu było to pierwsze przedsięwzięcie, które skupiło tak dużą liczbę czytających na głos uczestników. Całe wydarzenie było nagrywane z drona oraz kamerą ponieważ z wydarzenia powstanie teledysk promujący czytanie- podsumowują organizatorzy wydarzenia.
Pełen atrakcji "Maraton Literacki" w osjakowskiej bibliotece
Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dla uczestników był występ aktorów z Teatru Lalek Arlekin z Łodzi oraz występ muzyczny Anety Urbańskiej. Dla młodzieży z klas 7 i 8 zostały przeprowadzone warsztaty detektywistyczne przez Dariusz Rekosza autora książek dla dzieci i młodzieży.
Dariusz Rekosz wręczył nagrody w postaci swoich książek oraz nagrody w postaci głośników przenośnych „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Na scenie został przeprowadzony konkurs „Koło Fortuny” dla dzieci z klas I-III. Nagrody „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Młodzież z klas IV-VI wzięła udział w konkursie Literackim, który polegał na prawidłowym podaniu tytułu utworu z którego pochodzi cytat oraz nazwiska autora. Nagrody w postaci słuchawek „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Wszystkie pozostałe dzieci miały do dyspozycji 7 atrakcyjnych miejsc: Animacyjno-sportowe, baniek mydlanych, artystycznego malowania twarzy, stoisko z tatuażami brokatowymi, kącik małego konstruktora, stoisko balonowe zoo, stoisko z pokazem eksperymentów domowych. Można było zrobić sobie także zdjęcia z Kubusiem Puchatkiem.
To jednak nie koniec działań realizowanych w ramach projektu. 29 września odbyły się warsztaty pn. „Językowe wygibasy” dla uczniów klas V. Na 6 Października zaplanowano spotkanie autorskie z Magdaleną Grochowską autorką biografii Tadeusza Różewicza. 11 Października o godz: 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Robertem Małecki autorem powieści kryminalnych. Będą także spotkania autorskie dla dzieci z Agnieszką Frączek i Ewą Nowak.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?