18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osjaków: LGD stawia na rozwój turystyki i promocji regionu

Daniel Sibiak
Wczoraj w Osjakowie zorganizowano konferencję podsumowującą i promującą dotychczasową działalność Lokalnej Grupy Działania "Kraina Wielkiego Łuku Warty", który obejmuje swoim zasięgiem obszar 14 gmin. Są to: 4 gminy wiejskie z terenu powiatu wieluńskiego:Konopnica, Osjaków, Pątnów i Wierzchlas. 3 gminy wiejskie z powiatu bełchatowskiego: Kluki, Szczerców, Rusiec. 5 gmin wiejskich z powiatu pajęczańskiego: Sulmierzyce, Strzelce Wielkie, Siemkowice, Kiełczygłów, Rząśnia oraz 2 gminy wiejsko-miejskie z powiatu pajęczańskiego- Działoszyn i Pajęczno

LGD skupia się na stworzeniu ciekawej oferty turystycznej, ale nie tylko. Działalność grupy to przede wszystkim duża promocja kultury regionalnej, a przede wszystkim duże wsparcie finansowe z zewnętrznych środków, z którego bardzo aktywnie korzystają nie tylko gminy skupione wokół LGD, ale także właściciele gospodarstw agroturystycznych, których na obszarze Warty jest już blisko 50. Od kilku lat LGD organizuje spływy kajakowe, a już niedługo w ofercie mają pojawić się spływy pontonowe.

- Rozbudowujemy turystykę w oparciu o walory rzeki Warty oraz przyrodnicze i kulturowe. Chcemy budować rekreacyjną ofertę - mówi Agata Nowak, kierownik LGD w Osjakowie. - Mamy już 2 przystanie w Osjakowie i Działoszynie, a turyści chcą do nas przyjeżdżać i uprawiać aktywną turystykę.

Dzięki projektom, na których realizację gminy pozyskują za pośrednictwem LGD zewnętrzne środki zmieniło się nie tylko zaplecze turystyczne, ale i kulturalno sportowe 14 gmin. Nie sposób wymienić wszystkich zadań, które realizowano w ostatnich latach, bo było ich naprawdę sporo m.in. wyposażenie punktów informacji turystycznej w Działoszynie i Osjakowie, dofinansowanie budowy boisk wielofunkcyjnych w Konopnicy i Kraszkowicach, przebudowano i rozbudowano świetlice wiejskie m.in. w Dębinie, Nowej Wsi czy Lisowicach, wyremontowano kościoły m.in. w Załęczu Małym dofinansowano organizację pikniku motocyklowego.

- Najwięcej projektów dotyczy budowy placów zabaw i doposażenia w stroje - orkiestr dętych i zespołów ludowych - dodaje Agata Nowak.

Tylko w ubiegłym roku LGD ogłosiło 5 naborów na tzw "małe projekty". Wpłynęło 81 wniosków, a na realizację poszczególnych projektów wydano już 1,3 mln zł. Najwięcej, bo aż ponad 7 mln złotych wydano na realizację większych projektów w ramach Odnowy Wsi.

Lokalna Grupa Działania może poszczycić się także bogatą działalnością kulturalno-promocyjną. Organizuje Nadwarciański Jarmark, Noce Świętojańskie, Dożynki, Festiwal Folklorystyczny oraz warsztaty rękodzieła ludowego. W tym roku będzie prowadzić także warsztaty kulinarne, bo smaki i wyroby przedstawicielek 14 gmin zdobywają uznanie na wszystkich wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach. O tym, czym kuszą i jak smakują wyroby można było się przekonać także podczas wczorajszej konferencji.

„Kraina Wielkiego Łuku Warty stanowi północne zamknięcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego też można tu spotkać charakterystyczne dla Jury krajobrazy, twory geologiczne oraz przedstawicieli fauny i flory związanych z wapiennym podłożem.

Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” charakteryzuje się także występowaniem licznych zabytków kulturowo – architektonicznych m.in. odkrycia archeologiczne – kurhany, osady, cmentarzyska, a także obiekty budownictwa przemysłowego – piece do wypalania wapna, młyny wodne oraz stare drewniane zabudowy wiejskie oraz zabytkowe kościoły (w tym liczne drewniane kościoły typu wieluńskiego), dworki, pomniki, itp. Świadczy to o bogatym dziedzictwie historycznym, z którego można obecnie czerpać wiele elementów wzbogacających życie mieszkańców i stanowiących atrakcje turystyczne. Przykładem tego typu działań może być rekonstrukcja Szlaku Bursztynowego, w czym obszar Krainy również uczestniczy i co będzie w dalszym stopniu rozwijane w ramach projektu współpracy.

- Na nasze potrzeby nakręcono także film o Wielkim Łuku Warty, dzięki czemu turyści mogą zobaczyć, gdzie można wypocząć i co ciekawego zobaczyć na terenie naszych gmin, aby miło spędzić tu czas - dodaje Agata Nowak.

Aktywną działalność LGD docenia starosta wieluński Andrzej Stępień i poseł Mieczysław Łuczak.

- Spotkaliśmy się w dobrym miejscu, żeby rozmawiać o promocji ziemi łódzkiej - mówił starosta Andrzej Stępień.

- Może zabrzmi to nieładnie, ale w kupie jest siła. Lokalna Grupa Działania to jedna z silniejszych grup, która wyznacza nawet kierunki działania w województwie- mówił z dumą poseł Mieczysław Łuczak.

Wójt Jarosław Trojan podkreślał zaś, że wszystkie gminy łączy jedno.
- Jest to chęć współpracy i pracy na rzecz naszych małych gmin - powiedział Jarosław Trojan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto