Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno wieluńskiego fokloru odkryte na nowo. Dwupłytowy album zwieńczeniem projektu "Nasze korzenie - nasza wielka duma" ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Dwupłytowe wydawnictwo muzyczne, wzbogacone atrakcyjną książeczką jest efektem trwającego cztery miesiące projektu pod nazwą „Nasze korzenie – nasza wielka duma”, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Zarejestrowano utwory ludowe ziemi wieluńskiej zarówno w klasycznych wersjach, jak i w nowych aranżacjach. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było 250 artystów, a efekty ich pracy można obejrzeć również w internecie.

Repertuar zarejestrowany w profesjonalnym studiu zaczerpnięto z książki „Śpiewnik wieluński cz.2” autorstwa Marka Dery i Małgorzaty Dziurowicz Kaszuby, wydanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w 2016 r. Założeniami projektu były popularyzacja i dokumentacja audio muzyki ludowej ziemi wieluńskiej oraz nawiązanie współpracy między młodzieżą i seniorami. Była to zarazem oferta wakacyjnych zajęć dla młodzieży.

- Wszystkie założenia udało się zrealizować. Dodatkowo utrwalono wykonawców utworów na filmach, które wykorzystano do prezentacji utworów w internecie. Takie działanie zastosowano zamiast koncertu, z którego organizator zmuszony był zrezygnować ze względów bezpieczeństwa – mówi Magdalena Wicher, dyrektor PBP w Wieluniu.

Dwupłytowe wydawnictwo zawiera łącznie 80 minut muzyki ludowej. Na jednej płycie utrwalono 14 wieluńskich pieśni ludowych w ich oryginalnej formie, wykonanych a capella przez zespoły ludowe powiatu wieluńskiego. Druga płyta zawiera 15 utworów w nowych aranżacjach, zaśpiewane przez utalentowane wokalistki z akompaniamentem profesjonalnych muzyków Rorat Trio.

ZOBACZ W GALERII: ZDJĘCIA ZESPOŁÓW I WOKALISTÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROJEKCIE. Autorzy zdjęć: Hubert Szpikowski, Katarzyna Paździor, Ewa Misiak.

Dołączone do płyt biogramy zespołów, fotografie oraz teksty ludowych pieśni stanowią dodatkowe źródło wiedzy na temat lokalnej kultury ludowej oraz realizacji projektu. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było 250 artystów. Efekty ich pracy można oglądać również w przestrzeni wirtualnej. Na kanale biblioteki w serwisie YouTube zamieszczono wszystkie utwory zrealizowane podczas projektu.

Działania zaczęły się w lipcu, kiedy dla dwóch grup projektowych, czyli zespołów ludowych i wokalistów, przeprowadzono cykl warsztatów muzycznych: edukacyjnych, twórczych, aranżacyjnych, z realizacji dźwięku, które razem trwały 80 godzin. Prowadzili je profesjonalni muzycy. W sierpniu wokaliści brali udział w warsztatach studyjnych – aż 60 godzin spędzili w studio nagrań w Częstochowie.

Partnerami projektu pod nazwą „Nasze korzenie – nasza wielka duma” byli Powiatowy Młodzieżowy Domu Kultury i Sportu w Wieluniu oraz wszystkie gminy powiatu wieluńskiego. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 oraz Powiatu Wieluńskiego.

- Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom i instytucjom za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu. Mamy nadzieję, że rezultaty projektu przyczynią się do zgłębienia wiedzy o kulturalnym bogactwie ziemi wieluńskiej a także będą doskonałym sposobem na relaks i spędzanie wolnego czasu – podsumowuje Magdalena Wicher.

Piękno wieluńskiego fokloru odkryte na nowo. Dwupłytowy albu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto