Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów w Wieluniu[ZDJĘCIA]

Ireneusz Wierzbicki
Ciekawe wystawy, prelekcje i występy artystyczne przygotowało Muzeum Ziemi Wieluńskiej z okazji przypadającej raz do roku Nocy Muzeów. Impreza nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Ci, którzy zdecydowali się wykorzystać szansę na bezpłatne zwiedzanie placówki, z pewnością nie poczuli się zawiedzeni. W ramach obchodów Nocy Muzeów przygotowano szereg wydarzeń, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jedną z atrakcji było otwarcie wystawy „Średniowieczny Wieluń”, dotyczącej dziejów miasta od 1217 roku do końca XV wieku. Jakie konkretnie eksponaty przedstawiono zwiedzającym?

– Broń, ceramikę, średniowieczne monety znalezione na terenie miasta. Są także aranżacje dwóch ważnych dla Wielunia legend, czyli wizyty św. Wojciecha na terenie ziemi rudzkiej oraz legendarnego założenia Wielunia przez księcia Władysława Odonica, który już nie legendarnie, ale naprawdę lokował Wieluń w 1217 roku, czyli 800 lat temu – wyjaśnia Waldemar Golec, archeolog z MZW.

Otwarcie wspomnianej wystawy nie było jedynym punktem programu odnoszącym się do czasów średniowiecza. Przygotowano też ciekawy, interaktywny pokaz dotyczący tego okresu. Można było nie tylko zobaczyć, ale i przymierzyć się do średniowiecznej zbroi czy tarczy.

Z inną, tym razem dużo nowszą historią można było zapoznać się podczas zwiedzania wystawy pt. „Żołnierze Wyklęci – Polska Golgota”. Jej pomysłodawcą i właścicielem jest fundacja Cztery Pory Roku Łodzi.

– Wystawa ta traktuje o trudnym fragmencie dziejów Polski, jakim był okres formalnego zakończenia II wojny światowej i rozpoczęcia na ziemiach polskich czasu podporządkowania władzy komunistycznej, stalinowskiej, przyniesionej na sowieckich bagnetach – tłumaczy Marek Gogola, adiunkt z MZW.

Jak co roku, podczas Nocy Muzeów nie zabrakło też przedstawicieli stowarzyszenia Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, którzy prezentowali uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy w czasach II wojny światowej. Zwiedzającym udostępniono też wszystkie stałe wystawy eksponowane w MZW oraz basztę „Męczarnię”.

Oprócz wystaw i prezentacji organizatorzy zadbali o ciekawą część artystyczną i wykładową. Przed siedzibą muzeum wystąpiła orkiestra dęta z OSP Łubnice, a pokaz swoich umiejętności dały mażoretki z grupy Maestria. Zebrani mieszkańcy mogli też wysłuchać dwóch prelekcji: o wyprawie do Afryki księdza Macieja Oseta, obecnie proboszcza parafii w Gaszynie, a także o podróżach z biurem podróży „Kolumb” Alicji Belki.

Dodajmy, że druga część Nocy Muzeów odbyła się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, gdzie otwarto wystawę „Portrety – karykatury” autorstwa Jacka Frankowskiego, a zmysł słuchu przybyłych gości pieściły zespoły śpiewacze z Chotowa i Ożarowa.

Zdjęcia i szerszą relację z nocy muzeów będzie można znaleźć w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc muzeów w Wieluniu[ZDJĘCIA] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto