Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny były kurator oświaty dyrektorem szkoły w pow. wieluńskim? Grzegorz Wierzchowski jest jedynym kandydatem

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Były łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski może zostać dyrektorem Szkoły Podstawowej w Janowie w powiecie wieluńskim. Gmina ogłosiła konkurs na stanowisko, a jedynym kandydatem jest właśnie były kurator. Wierzchowski to postać kontrowersyjna. Zrobiło się o nim głośno między innymi za sprawą jego wypowiedzi o „wirusie LGBT”.

Wiele wskazuje na to, że były łódzki kurator oświaty zostanie dyrektorem jednej ze szkół w powiecie wieluńskim. Chodzi konkretnie o niewielką wiejską szkołę podstawową w Janowie w gminie Ostrówek, o funkcję szefa której stara się Grzegorz Wierzchowski. To jedyna z placówek oświatowych w gminie, gdzie konieczne było ogłoszenie konkursu na dyrektora. Termin zgłaszania kandydatur upłynął dziś.

Jak informuje Wójt Gminy Ostrówek Ryszard Turek, wpłynęła tylko jedna kandydatura.

-Pan Grzegorz Wierzchowski złożył swoją kandydaturę wczoraj – mówi Turek.

Jeszcze zanim zdążył upłynąć termin zgłoszeń do konkursu wójt nie spodziewał się, by pojawił się ktoś inny chętny do objęcia stanowiska. Przewidywania wójta potwierdziły się, kiedy po godz. 15. tego dnia, wraz zakończeniem pracy urzędu, zakończył się nabór zgłoszeń.

-W ciągu 14 dni musimy zwołać posiedzenie komisji oceniającej kandydatów – informuje wójt.

Brak większego zainteresowania stanowiskiem dyrektora szef urzędu w Ostrówku wyjaśnia stosunkiem wynagrodzenia do ilości obowiązków.

- Nauczyciel, który ma cztery, pięć godzin nadliczbowych ponad 18, pensum, zarobi tyle, co dyrektor, ale ma święty spokój. Nie musi bawić się w tak zwaną "papierologię" – wyjaśnia Ryszard Turek.

Co zatem skłoniło Grzegorza Wierzchowskiego do ubiegania się o stanowisko dyrektora? Próbowaliśmy kilkakrotnie dodzwonić się do byłego łódzkiego kuratora oświaty, niestety bez skutku.

Wierzchowski ma doświadczenie zawodowe zarówno jako nauczyciel, jak i dyrektor szkoły (taką funkcje pełnił w jednej z placówek w Zduńskiej Woli). Jest też osobą wzbudzającą kontrowersje. Głośno zrobiło się o nim w ubiegłym roku, po wywiadzie jakiego jako łódzki kurator oświaty 20 sierpnia udzielił telewizji Trwam.

-Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy – mówił w wywiadzie Wierzchowski.

Niedługo potem został odwołany ze stanowiska, choć powodem takiej decyzji wojewody Tobiasza Bocheńskiego nie miały być wypowiedzi medialne, a polityka kadrowa i skargi dotyczące konkursów dla uczniów.

Grzegorz Wierzchowski dołączył później do powołanego w lutym bieżącego roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zespołu ekspertów mającego sporządzić raport dot. podręczników szkolnych dla ministra Przemysława Czarnka. Wierzchowski był jedną z osób odpowiedzialnych za historię. Już sama obecność w tym gremium nie wszystkim się spodobała ze względu na jego wcześniejszą wypowiedź dla TV Trwam. Ostatecznie w części raportu, nad którą pracował Grzegorz Wierzchowski nie znalazły się żadne odniesienia do LGBT.

Grzegorz Wierzchowski - od dyrektora do kuratora

Grzegorz Wierzchowski został kuratorem oświaty w 2016 roku. Wówczas wystartował w konkursie na stanowisko kuratora oświaty w Łodzi i pokonał siedmiu kontrkandydatów. Konkurs na kuratora oświaty ogłosił pod koniec stycznia wojewoda Zbigniew Rau. Minister Anna Zalewska podpisała powołanie Wierzchowskiego na stanowisko Łódzkiego Kuratora Oświaty z dniem 21 marca 2016 roku.

Grzegorz Wierzchowski ma stopień naukowy doktora. Do 2016 roku był nauczycielem historii w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zduńskiej Woli. Z oświatą zduńskowolską związany był jednak wcześniej. W latach 2009 - 2014 pełnił stanowisko dyrektora szkoły Podstawowej nr 13 w Zduńskiej Woli.

Tę posadę stracił w czerwcu 2014 r., a sprawę w mieście komentowano jako polityczną. Na stanowisko dyrektora były wiceprezydent Andrzej Brodzki odpowiedzialny za oświatę przeforsował swoją kandydatkę, która w wyborach samorządowych startowała z listy wyborczej jego ugrupowania - Porozumienie Ponad Podziałami Razem. Stanowisko objęła Iwona Kamińska. W obronie Grzegorza Wierzchowskiego stanęli rodzice, a także samorządowi działacze Prawa i Sprawiedliwości. Protesty nie zdołały jednak zmienić stanowiska ówczesnego wiceprezydenta Zduńskiej Woli.

Wierzchowski pracował już także w kuratorium oświaty. Do 2009 roku był wizytatorem delegatury w Sieradzu. Odpowiadał m.in. za przeprowadzanie konkursów przedmiotowych.

Magisterium z historii uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a doktorat obronił na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego rozprawa doktorska "Dzieje klasztoru dominikanów w Sieradzu" została wydana w formie książki.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto