Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2023 w Cementowni Warta S.A. Świętowanie pod szyldem 60-lecia zakładu

OPRAC.: ryb
arch. Cementowni Warta S.A.
Tegoroczna Barbórka w Cementowni Warta S.A. była wyjątkowa, bo obchodzona w jubileuszowym dla przedsiębiorstwa roku. Równo 60 lat temu ruszyło wydobycie kamienia wapiennego na potrzeby zakładu ulokowanego w rejonie Działoszyna, który dziś stanowi o gospodarczej sile regionu. Zobaczcie, jak świętowali „biali” górnicy zatrudnieni przez cementownię w Trębaczewie

Barbórka jest szczególnym dniem dla wszystkich górników pracujących w przemyśle wydobywczym. Świętowanie w Cementowni Warta S.A. odbyło się pod szyldem 60-lecia zakładu. Białe górnictwo było bowiem obecne od pierwszych dni funkcjonowania przedsiębiorstwa eksploatującego zasobne złoża kamienia wapiennego w okolicy Działoszyna. Świadectwem tego jest data 1963 r. wyhaftowana na sztandarze Zakładu Górniczego.

- Po blisko 54 miesiącach od powołania decyzją Ministra Budownictwa Przedsiębiorstwa Cementownia „Działoszyn” w Budowie w Działoszynie, w grudniu 1963 r. ruszył pierwszy piec obrotowy, a więc kamień wapienny był już wydobywany. Dlatego dzisiejsza Barbórka jest dla nas wyjątkowa – powiedział Prezes Zarządu Cementowni Warta S.A. Dariusz Gawlak, witając uczestników uroczystości. - To pierwsza po trzyletniej przerwie związanej z pandemią Covid-19 uroczystość, tym bardziej jest nam miło osobiście się z Państwem spotkać, aby rozpocząć nasz rok jubileuszowy – dodał.

Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie, celebrowaną przez duszpasterzy parafii z Trębaczewa, Działoszyna i Pajęczna. Podniosły charakter wydarzenia podkreśliły sztandary górnicze i związkowe, a także występ Orkiestry Cementowni Warta. Dalsze uroczystości odbyły się w siedzibie przedsiębiorstwa.

Podczas cytowanego wyżej przemówienia prezesa firmy zaprezentowane zostało przygotowane specjalnie na okazję 60-lecia okolicznościowe logo, podkreślające zmiany organizacyjne i prośrodowiskowe, które dokonały się w zakładzie w ostatnich dziesięcioleciach.

Barbórkowe życzenia złożyli: Poseł na Sejm RP Paweł Bejda, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Starosta Pajęczański Zbigniew Gajęcki, Burmistrz Pajęczna Piotr Mielczarek, Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk, Sołtys Wsi Niwiska Górne, przedstawiciele firmy Haldex S.A, PKP CARGO S.A. oraz Klubów Sportowych Barkom Kazany Lwów i Grot Budowlani Łódź.

Następnie odbyło się wręczenie stopni górniczych dla pracowników Cementowni Warta S.A. nadanych zgodnie z ustawą o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych. Za szczególne zasługi dla górnictwa wręczono również Honorowe Szpady Górnicze. Otrzymali je Członek Zarządu i Dyrektor ds. Produkcyjno- Technicznych Sławomir Kaźmierczak oraz Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego/Główny Specjalista ds. Surowcowych Waldemar Rataj.

Po części oficjalnej, jak nakazuje tradycja, przybyli goście wzięli udział w Karczmie Piwnej, podczas której odbywały się liczne konkursy i zabawy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barbórka 2023 w Cementowni Warta S.A. Świętowanie pod szyldem 60-lecia zakładu - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto