Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne dwa tytuły krasomówczych laureatów dla uczniów I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu

Redakcja
Kolejne dwa tytuły krasomówczych laureatów zdobyli uczniowie I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu.

Na zamku w Golubiu-Dobrzyniu (30.11.-2.12.2018 r.) w województwie kujawsko-pomorskim odbył się finał 43 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałków Województw.

Wśród uczestników tego konkursu znalazło się także dwoje uczniów I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu: Julia Tomczak (3g) i Mateusz Świderski (3b). Po zwycięstwie we wcześniejszych eliminacjach wojewódzkich, w zamkowych komnatach Anny Wazówny w mieście nad Drwęcą, nasi reprezentanci zmierzyli się na słowa z najlepszymi oratorami z całej Polski. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników finałowych zmagań, jury konkursowe zakwalifikowało obydwoje naszych uczniów do ścisłego finału, w którym zdobyli nagrody oraz tytuły laureatów: Julka uplasowała się na IV pozycji, zaś Mateusz na miejscu V. Są to 2 kolejne wielkie sukcesy wieluńskiej młodzieży z I LO, po ubiegłorocznym zwycięstwie Michaliny Krzemianowskiej i V miejscu Julii Tomczak oraz wygraniu finału przez Ewę Graczyk w 2016 r. W dotychczasowych startach w Golubiu-Dobrzyniu w krasomówczych konkursach wieluńscy „kościuszkowscy” uzyskali 12 tytułów laureatów i 18 tytułów finalistów.

Nasi laureaci na golubskim zamku zaprezentowali zgodnie z regulaminem 2 przygotowane wcześniej teksty o tematyce krajoznawczej (jeden 10-minutowy, a drugi 15-minutowy) oraz w ścisłym finale 3-minutową improwizację na wylosowany temat (bez przygotowania). Oprócz właściwego doboru tematyki przemówień i limitu czasu, jurorzy oceniali m.in.: poprawność językową, dykcję, konstrukcję wypowiedzi, płynność i poprawność wyrażania się, a także sugestywność i kontakt ze słuchaczami. Uczniów do konkursu tradycyjnie już przygotował geograf i krajoznawca Paweł Packi. Udział młodzieży w tego typu krajoznawczych potyczkach jest nie tylko wspaniałą wizytówką szkoły, ale też formą promocji miasta i powiatu wieluńskiego w Polsce. Podczas pobytu w Golubiu-Dobrzyniu uczestnicy finałowego konkursu m.in. wysłuchali recitalu Zespołu Muzyki Dawnej, zwiedzili zamek oraz odwiedzili grób Zygmunta Kwiatkowskiego – pomysłodawcy konkursów krasomówczych na golubskim zamku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto