Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o zwierzęta w sylwestra? Fundacja "Łezka" radzi jak pomóc naszym pupilom i zwierzętom wolno żyjącym

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sylwester i Nowy Rok to traumatyczny okres dla wielu zwierząt, zarówno domowych, jak i wolno żyjących, a to za sprawą fajerwerków. Wiele z nich panicznie boi się odgłosu petard. O to, by "nie strzelać w sylwestra" apelują nie tylko pro zwierzęce organizacje. Z takim apelem do mieszkańców w naszym regionie zwrócił się w mediach społecznościowych Urząd Miejski w Pajęcznie. Jak co roku jednak zwierzęta nie unikną stresu związanego z hucznym świętowaniem. Jak o nie zadbać, by zminimalizować stres w tym trudnym dla nich czasie radzi Romualda Czyż, prezes Fundacji Obrony Zwierząt "Łezka" w Wieluniu.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Wiele osób planuje hucznie świętować zakończenie 2023 i powitanie 2024 roku. Jak każda sylwestrowa noc, tak i ta będzie traumatyczna dla wielu zwierząt ze względu na wszechobecny huk fajerwerków. Stres przeżywają nie tylko zwierzęta domowe, ale i te wolno żyjące.

Dostępność do fajerwerków w tej chwili jest bardzo powszechna. Niestety co roku powoduje, że zwierzęta giną i to w bardzo dużej ilości - mówi Romualda Czyż, prezes Fundacji Obrony Zwierząt "Łezka", która apeluje by zadbać zarówno o zwierzęta domowe, gospodarskie i wolno żyjące.

Jak mówi, warto przygotować schronienia takie, jak np. otwarte szopki, by zwierzęta miały gdzie się schować.

Jeśli mówimy o zwierzętach podwórkowych, wiejskich, bardzo proszę wszystkich, by oznakowali swoje zwierzę. To jest rzecz, którą powinniśmy zrobić, napisać numer telefonu na obroży, bądź założyć adresatkę. Drugą rzeczą, o której mówimy co roku i mówią to wszystkie organizacje pozarządowe, żeby zwierzęta nie przebywa ly na dworze. Apelujemy, żeby zabezpieczyć je w jakimś garażu, pomieszczeniu gospodarczym, gdziekolwiek, gdzie przez tą noc sylwestrową, w którą wszyscy strzelają one będą mogły się schronić. Oczywiście nie mówimy tu o zwierzętach, które się nie boją. Są takie psy. które spokojnie sobie siedzą i nic się nie dzieje, ale każdy właściciel zna swojego psa. Jeśli widzi, e te objawy są bardzo silne, jeśli pies na przykład przy burzy idzie do budy i się trzęsie, to niech nie myśli, że zabezpieczy go łańcuch. Czasami pies w tym olbrzymim strachu zrywa łańcuch i nim biegnie. Te psy "po sylwestrowe" znajdujemy w różnych odległościach, nie raz bardzo dalekich - mówi Romualda Czyż.

Jeśli mamy w domu zwierzęta, które bardzo boją się huku petard, możemy skorzystać z zabezpieczenia medycznego. Dostępne są środki zarówno ziołowe, jak i silniejsze specyfiki, które można podać naszym pupilom, koniecznie jednak należy tu skonsultować się z lekarzem weterynarii.

W przypadku zwierząt, które mieszkają z nami w domach, czy mieszkaniach w bloku sposobów na zniwelowanie stresu jest kilka. Można pupilom założyć specjalne pasy. Często pomagają też dźwięki, które nieco zagłuszają odgłos "strzelania", a które zwierzęta znają na co dzień. Jak mówi Romualda Czyż, może to być na przykład włączona pralka, czy głośniejsza muzyka.

Porady, jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestrową noc znajdziecie także na grafice w naszej galerii zdjęć (drugie zdjęcie).

Na negatywne skutki sylwestrowego „strzelania” szczególnie narażone są zwierzęta z problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca. Romualda Czyż apeluje, by nie używać petard hukowych, wybierać fajerwerki, które generują jak najmniejszy hałas lub przynajmniej ograniczyć ich używanie do tej jednej nocy, a konkretnie do chwili, kiedy witamy Nowy Rok. Warto też pamiętać o własnym bezpieczeństwie i w okresie świąteczno – noworocznym zachować szczególną ostrożność na drogach w okolicach terenów leśnych.

Ponieważ są te wybuchy, proszę uważać. Cztery lata temu wybuch spłoszył stado dzików i mieliśmy w środku lasu kolizję. Uratowało nas to, że jechaliśmy bardzo wolno, ale proszę też w tym okresie w obszarach leśnych uważać na siebie, bo chcemy, żeby każdy bezpiecznie na swoją imprezę dojechał, żeby nic się ni stało, a zwierzętom nie wytłumaczymy, że my mamy sylwestra i będziemy znów puszczać petardy. Musicie państwo sami o siebie zadbać, ale też chciałabym, żebyśmy też wszyscy zadbali o to, co nas otacza, czyli o zwierzęta zarówno fruwające, jak i chodzące. Te które mamy w domach i te, które mamy na zewnątrz - apeluje Romualda Czyż.

W okresie przed sylwestrem wiele fundacji, instytucji, czy nawet urzędów apeluje, by w ogóle zrezygnować z głośnych fajerwerków i świętować w inny sposób. Z takim apelem zwrócił się Urząd Miejski w Pajęcznie.

"Wszyscy doskonale wiemy, że głośne wybuchy i wystrzały bywają szczególnie niebezpieczne dla zwierząt. Nierzadko powodują one u nich ataki paniki. Strzelanie fajerwerkami jest także nieprzyjemne dla osób starszych oraz dzieci, dla których może być także szalenie niebezpieczne.
Zachęcamy wszystkich Mieszkańców, do wyboru innych, bardziej przyjaznych dla ludzi i zwierząt sposobów świętowania sylwestra oraz witania Nowego, 2️024 Roku" - apeluje pajęczański magistrat.

Urząd zamieszcza także kilka praktycznych porad dla właścicieli zwierząt, w tym zachęca, by na spacer z pupilem wybrać się wcześniej, zanim jeszcze fajerwerki będą odpalane na masową skalę.

Jak zadbać o zwierzęta w sylwestra? Fundacja "Łezka" radzi j...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto