Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

IV Powiatowy Dzień Walki z Rakiem i Dzień Dawcy Szpiku w Wieluniu[Zdjęcia]

Redakcja
Ponad 420 osób odebrało dzisiaj bezpłatne bilety na badania profilaktyczne, które zostaną wykonane w ramach IV Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku, a 33 osoby skorzystały z możliwości zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.

W poprzednich latach z możliwości zarejestrowania się w bazie DKMS skorzystało już 488 mieszkańców powiatu wieluńskiego. 277 zdecydowało się na podjęcie takiej decyzji podczas ubiegłorocznych edycji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem i Dnia Dawcy Szpiku.

Poza możliwością wykonania bezpłatnych badań i rejestracji w bazie dawców szpiku
mieszkańcy mogli wziąć dzisiaj udział w konferencji, którą zorganizowano w I LO i wysłuchać wykładu dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który wygłosiły: dr n.med Urszula Czernek oraz lekarz medycyny Magdalena Krakowska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które udało zaprosić się do udziału w konferencji za pośrednictwem pochodzącej z Wielunia Magdaleny Kulejewskiej, także lekarza w Wojewódzkim Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi.

Na konferencji nie zabrakło władz województwa na czele z marszałkiem Witoldem Stępniem, wicewojewodą Pawłem Bejdą, posłem Mieczysławem Łuczakiem, którzy zachęcali do wykonywania badań profilaktycznych. O tym, dlaczego jest to tak bardzo ważne mówiła Bożena Michałczyk ze Stowarzyszenia „Po Prostu Żyj", które wspiera osoby chore na raka. Podczas konferencji można było zapoznać się także z działalnością Stowarzyszenia.

IV Powiatowemu Dniu Walki z Rakiem towarzyszy akcja "Daj włos". Jej głównym celem jest zebranie jak największej ilości włosów, aby wyprodukować peruki dla potrzebujących je po chemioterapii kobiet. Niestety kupno peruki to koszt rzędu 2,5 tys. zł, na co nie stać wielu kobiet, dlatego Fundacja Rak/n Roll zaangażowała w akcje salony fryzjerskie, w tym także w Wieluniu.

- Organizowane przez Fundację Rak'n'Roll akcje skupiają się na zmianie schematów myślenia o chorobie, ale także na praktycznej poprawie jakości życia chorych. Od 2012 roku ,dzięki współpracy z salonami fryzjerskimi w Wieluniu przeszło 60 osób miało możliwość wsparcia naszej inicjatywy. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Liczymy, iż to nie koniec współpracy, i że uda się razem pobić jeszcze nie jeden rekord dzielenia się włosem. Pragniemy serdecznie podziękować paniom: Aleksandrze Klemczak, Monice Wójcik oraz Annie Pacholik za kolejny rok współpracy, a przede wszystkim dziękujemy osobom, które oddały cząstkę siebie - tę informację w imieniu Fundacji Rak'n'Roll przekazał prowadzący konferencję Daniel Sibiak.

Podczas akcji można było dowiedzieć się także w jaki sposób odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Mówiła o tym Elżbieta Caban, prezes Stowarzyszenia „Po Prostu Żyj".Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Do badań i rejestracji w bazie dawców szpiku zachęcała też Mariola Hernas wójt gminy Konopnica, która sama podczas II Powiatowego Dnia Walki z Rakiem podjęła decyzję o oddaniu szpiku. Wkrótce znaleziono jej genetycznego bliźniaka.

- To Polka w moim wieku, więc tym bardziej cieszę się, że mogłam pomóc tak młodej kobiecie- mówi Mariola Hernas, która poddała się zabiegowi oddania szpiku w jednej z warszawskich klinik.- Oddanie szpiku nic nie boli. Myślę, że wszyscy powinniśmy pomagać ludziom, a to jest pomoc chorej osobie na białaczkę. Jest to jedyny ratunek, żeby mogła żyć dalej.

Niestety w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy, dlatego organizowane są tego typu akcje. Dziś w I LO rejestracja dawców odbywała się drogą pałeczkową bez pobierania krwi. Zainteresowani mogą zarejestrować się w bazie dawców nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę DKMS i wypełnić krótką ankietę, a kurierem trafią do nas pałeczki niezbędne do pobrania śliny.

Wpływ na nasze zdrowie ma oczywiście zdrowy i świadomy styl życia. Mirosława Dereniowska, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wieluńska przekazała uczestnikom konferencji informacje o tym, jak powinniśmy się odżywiać.

Podczas IV edycji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Oj raku, raku nie będzie znaku". Jego laureatów przedstawił Jerzy Nowakowski, dyrektor MDK w Wieluniu

Kategoria: szkoły podstawowej, kl.I-III
Maja Rychlik, uczennica SP nr 4 w Wieluniu, uczestniczka zajęć w pracowni plastycznej MDK
Julia Drop, uczennica SP w Gaszynie, uczestniczka zajęć w pracowni plastycznej MDK
Aleksandra Pacyna, uczennica SP w Mokrsku, uczestniczka zajęć w pracowni plastycznej MDK

Kategoria: szkoły podstawowe, kl. IV-VI
Alicja Dominiak, uczennica SP w Gaszynie, uczestniczka zajęć w pracowni plastycznej MDK w Wieluniu

Komisja przyznała też wyróżnienia. Otrzymali je: Anita Podyma, Oliwia Zadworna, Sandra Madziara i Oliwia Sobczak.

IV Powiatowy Dzień Walki z Rakiem zakończył się degustacją potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu wieluńskiego. Akcję uświetniły także występy muzyczne Zofii Szpikowskiej i Sandry Czarnuch, które nagrodzono gromkimi brawami za dobór repertuaru i piękne wykonanie piosenek.

IV Powiatowy Dzień Walki z Rakiem zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Wieluniu i Stowarzyszenie „Po Prostu Żyj”.

- Podczas pierwszej edycji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem w potencjalnej bazie dawców szpiku zarejestrowały się aż 172 osoby, a na badania profilaktyczne przeznaczono ponad 16 tys. zł. W 2012 roku wykonano już 201 badań, a w bazie dawców zarejestrowało się 58 osób. Ogólna kwota za jaką przeprowadziliśmy badania to 15,8 tys. zł. W roku 2013 wykonano 444 badania, a 53 osoby zarejestrowały się w bazie. Kwota za jaką wykonaliśmy badania to 18,7 tys. zł. W tym roku mamy do dyspozycji 16,5 tys. zł na wykonanie 422 badań - podsumowuje starosta Andrzej Stępień.

I dodawał, że zorganizowanie wszystkich edycji Powiatowego Dnia Walki z Rakiem nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli, którzy od samego początku wspierają akcje. To zarówno osoby prywatne, jak i właściciele laboratoriów, dyrekcja szpitala, włodarze gmin w powiecie wieluńskim oraz przedsiębiorcy, którzy nie szczędzili nigdy grosza na badania. Wczoraj z rąk starosty i władz województwa odebrali symboliczne podziękowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto