Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotycki kościół w podwieluńskiej Dąbrowie z nową elewacją [FOTO]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Zabytkowy kościół parafialny w podwieluńskiej Dąbrowie doczekał się liftingu elewacji. Udało się na ten cel pozyskać dotację w kwocie 20 tys. zł. Wymienione zostały również okna świątyni. Na tym jednak proboszcz parafii św. Wawrzyńca nie zamierza poprzestać.

Zewnętrzny remont świątyni wymagał uzgodnień z konserwatorem zabytków zarówno jeśli chodzi o użyte materiały, jak i kolorystykę elewacji. Po umyciu i zabezpieczeniu preparatem grzybobójczym kościół został dwukrotnie pomalowany, a następnie zagruntowany. Prace objęły powierzchnię 550 mkw. Na lifting elewacji parafia św. Wawrzyńca pozyskała dotację w wysokości ponad 20 tys. zł z budżetu województwa łódzkiego. W ostatnim czasie wymienione zostały również okna świątyni.

Ks. Rafał Zawisza, który sprawuje funkcję proboszcza parafii w Dąbrowie od trzech lat, ma ambicję przeprowadzenia kolejnych inwestycji. W planach jest m.in. wyposażenie kościoła w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła. Złożony zostanie wniosek dofinansowanie z programu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, które gościły w Dąbrowie w minionym tygodniu, wyraziły wstępną zgodę na realizację tego projektu.

Problematyczne są kwestie prac renowacyjnych wewnątrz świątyni. Sam ołtarz nie ma statusu zabytku, co wyklucza pozyskanie dotacji na jego restaurację. Niewykluczone jednak, że parafia podejmie starania o stosowny wpis w ewidencji zabytków. Parafianom trudno natomiast zrozumieć brak zgody konserwatora zabytków na wymianę posadzki, skoro udokumentowano, że została wykonana w latach 70. XX w., więc trudno mówić w tym przypadku o historycznych walorach.

Powstanie kościoła w Dąbrowie datuje się na XIV lub XV wiek. Gotycka budowla została wzniesiona z polnego kamienia polnego, w okresie późniejszym wieżę nadbudowano cegłą. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Wawrzyńca z datą 1736 r., jak również XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające postacie św. Małgorzaty i św. Mikołaja z Bari. Tabernakulum jest rokokowe. Nawę od prezbiterium oddziela ostrołukowa tęcza, w niej znajduje się belka z zabytkowym krucyfiksem. Kościelna wieża skrywa XV-wieczny dzwon ozdobiony napisem gotycką minuskułą. Od kilku lat ścianę świątyni zdobi tablica upamiętniająca Jana Mężyka z Dąbrowy, uczestnika bitwy pod Grunwaldem.

Parafia pod wezwaniem świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Dąbrowie została ustanowiona dekretem biskupim 50 lat temu. W marcu zainaugurowano obchody jubileuszowe uroczystą mszą, w której uczestniczył arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak. ZOBACZ: Jubileusz 50-lecia parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto