18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wieluń: Pat w oświacie

Zbyszek Rybczyński
Mieszkańcy licznie przybyli na obrady
Mieszkańcy licznie przybyli na obrady Zbyszek Rybczyński
Zapowiadająca się na jedną z najdłuższych i najbardziej burzliwych w najnowszej historii gminy sesja, okazała się jedną z najkrótszych. Burmistrz, spodziewając się, że projekt w proponowanym kształcie nie ma szans na akceptację radnych, zdecydował o wycofaniu uchwały z porządku obrad. Rada niemal jednogłośnie się na to zgodziła.

Po pytaniu przewodniczącego rady Piotra Radowskiego o uwagi do porządku sesji, burmistrz Janusz Antczak odczytał oświadczenie. Nawiązał do ostatnich zebrań wiejskich, podczas których dyskutowano na temat planowanych zmian.

- Jednocześnie prowadziłem też rozmowy z radnymi, dla których czas tej debaty okazał się niewystarczający, aby podjąć decyzję w sprawie zmian w oświacie. Aby wprowadzić w życie plany racjonalizacji sieci szkół, potrzebuję wsparcia rady i gotowości radnych do podjęcia decyzji. Dlatego proponuję zdjąć projekt uchwały z dzisiejszego porządku obrad – zwrócił się do radnych burmistrz. – Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że nie jest to koniec dyskusji o szkolnictwie w naszej gminie, ale dopiero jej początek. Wykorzystajmy ten czas, aby wspólnie przygotować zmiany w oświacie dla dobra naszych dzieci - zaznaczył.

Zapowiedź burmistrza, że nie wycofuje się z planów reformy, spowodowała, że przybyli na sesję mieszkańcy, opuszczali ją w minorowych nastrojach. Z korytarzy magistratu dochodziły donośne odgłosy niezadowolenia z takiego obrotu sprawy.

- To wszystko jest na dzień dzisiejszy. A co będzie jutro?! - pytała głośna jedna z mieszkanek. Podobnych wątpliwości padało wiele. Ludzie zdają sobie sprawę, że temat zmian w szkolnictwie wcześniej czy później powróci.

Dla radnych decyzja burmistrza nie była zaskoczeniem. Negatywne stanowiska wobec planu reformy zajęły komisja budżetowo-gospodarcza oraz komisja oświatowa.

- Podczas licznych spotkań koalicyjnych radni wyraźnie mówili, że nie ma przyzwolenia na ten sposób wprowadzenia reorganizacji oświaty wiejskiej - mówi były burmistrz Mieczysław Majcher, szef komisji oświaty. - Jeżeli radni otrzymują tylko jeden wariant i nie dane jest im dyskutować nad różnymi rozwiązaniami, to nie jest to w porządku. Radni nie są maszynką do bezmyślnego głosowania.

Projekt zakładał przekształcenie szkół podstawowych w Gaszynie, Niedzielsku, Masłowicach i Sieńcu w szkole filialne, podległe Szkole Podstawowej w Rudzie. W zreorganizowanych placówkach uczyliby się wyłącznie uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. Uczniowie klas IV-VI musieliby dojeżdżać do Rudy. Zmiany miały wejść w życie od roku szkolnego 2012/2013. Zdjęta z porządku obrad uchwała miała charakter intencyjny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto