Dokąd zmierza Wieluń? Trwają konsultacje projektu strategii rozwoju gminy do 2030 r. Ostatnie spotkanie odbędzie się 9 stycznia

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Konsultacje społeczne dotyczące strategii rozwojowej Wielunia na lata 2023-2030 kończą się 9 stycznia. W tym dniu odbędzie się trzecie i ostatnie spotkanie z autorami opracowania

Przed Wieluniem stoją bardzo poważne wyzwania natury społecznej, gospodarczej, infrastrukturalnej. Są one związane m.in. ze zjawiskami depopulacji i starzenia się społeczeństwa. Tylko w ostatnich pięciu latach liczba mieszkańców zmniejszyła się o prawie tysiąc. Spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym powoduje, że zaczyna brakować wystarczających zasobów pracowniczych.

„Nieuchronność procesów demograficznych stwarza konieczność ukierunkowania polityki miejskiej z jednej strony w kierunku potrzeb seniorów, a z drugiej na poprawę sytuacji młodych rodzin na terenie Gminy – tylko, jeżeli uda się zatrzymać młodych ludzi w Wieluniu i skłonić ich do założenia rodzin uda się przełamać niekorzystną tendencję demograficzną ostatnich lat. Istotny jest zatem dalszy rozwój sieci żłobków i przedszkoli, podniesienie poziomu edukacji na każdym szczeblu, rozwój szkolnictwa zawodowego, a także poprawa dostępności mieszkań” – czytamy w projekcie Strategii rozwoju gminy Wieluń na lata 2023-2030.

100-stronicowy dokument wraz z załącznikami właśnie ujrzał światło dzienne i został skierowany do konsultacji społecznych. Autorzy strategii wytypowali sześć obszarów, które w ich ocenie będą stanowić największe wyzwania dla Wielunia i jego mieszkańców w perspektywie 2030 r. Oto one:

 1. Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie zagrożeń dla środowiska, dążenie do neutralności klimatycznej
 2. Rozwój infrastruktury podnoszącej innowacyjność i atrakcyjność inwestycyjną Wielunia
 3. Przeciwdziałanie depopulacji i starzeniu się społeczeństwa
 4. Rozwój kapitału ludzkiego
 5. Odbudowa więzi międzyludzkich
 6. Poprawa sytuacji komunikacyjnej.

Za tymi ogólnymi celami strategicznymi idą propozycje konkretnych działań, które należy podjąć w latach 2023-2030. Dokument zawiera zestawienie zadań inwestycyjnych, stworzone przede wszystkim w perspektywie ubiegania się o pozyskanie na ten cel finansowania zewnętrznego. Zaznaczono, że nie ma konieczności uwzględniana w strategii przedsięwzięć realizowanych całkowicie ze środków własnych (budżet gminy lub finansowanie komercyjne).

Z fragmentami strategii możecie się także zapoznać w galerii zdjęć

Proces tworzenia strategii rozwojowej od początku jest uspołeczniony. Przeprowadzono ankiety wśród mieszkańców, a ich wyniki zawiera raport, który również jest już dostępny na stronie urzędu. Łącznie mieszkańcy udzielili ponad 300 odpowiedzi. Integralną częścią strategii jest również diagnoza społeczno-gospodarcza gminy.

Każdy zainteresowany mieszkaniec gminy może się zapoznać ze strategią rozwojową na stronie internetowej gminy um.wielun.pl i zgłosić do niej uwagi najpóźniej do 9 stycznia. Odbyły się już dwa spotkania konsultacyjne z udziałem autorów strategii. Kolejne będzie miało miejsce w poniedziałek 9 stycznia w sali nr 101 budynku urzędowego przy pl. Kazimierza Wielkiego 2. Początek o godz. 17.

„Na spotkaniach będzie możliwość bezpośredniego przedyskutowania założeń, celów oraz zadań wskazanych w Strategii z autorami dokumentu oraz przekazanie uwag w formie ustnej do protokołu spotkania – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Swoje uwagi można także przesyłać e-mailem na adres [email protected]l, pocztą tradycyjną lub osobiście w biurze podawczym w ratuszu. Konsultacje potrwają do 9 stycznia, decyduje data wpływu pisma.

Wnioski płynące z diagnozy społeczno-gospodarczej Wielunia:

Przestrzeń i środowisko

 • Wieluń znajduje się w bardzo korzystnym położeniu geograficznym na głównym szlaku komunikacyjnym osi Wrocław - Łódź - Warszawa.
 • Na przeważającej części Gminy występują dobre warunki posadowienia dla inwestycji budowlanych. Lokalnie, należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia zjawisk krasowych.
 • Zasób terenów pod inwestycje to niewątpliwy atut Gminy. Dzięki rozwojowi nowych stref przewidzianych do inwestycji w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego, Wieluń może się rozwijać zarówno jako miejsce osiedlania się nowych mieszkańców, jak i miejsce przyciągające inwestorów tworzących miejsca pracy.
 • Choć grunty rolne stanowią istotną część powierzchni Gminy, z uwagi na perspektywę rozwoju Gminy w kierunku lokalnego centrum usług oraz zatrudnienia, przyjąć należy, iż gleby o niskiej bonitacji powinny być wykorzystane na cele poza rolnicze (rozwój zabudowy, dolesienia itp.). W obszarze wyłączonym z zabudowy, dążyć należy do przeciwdziałania degradacji glebom, a w pobliżu powierzchniowych zbiorników wody oraz ciekach wodnych ograniczać należy użytkowanie orne oraz stosowanie środków chemicznych.

Strefa społeczna

 • Liczba mieszkańców Gminy stale się obniża, a trend ten jeszcze wzmocnił się w ostatnich latach. Tylko w perspektywie ostatnich 5 lat, liczba mieszkańców spadła o prawie 1000 osób. Wieluń stoi zatem wobec bardzo poważnego zjawiska depopulacji.
 • Poprawiająca się sytuacja gospodarcza oraz intensywne krajowe programy społeczne (m.in. program 500+), wpłynęły na poprawę sytuacji majątkowej rodzin mieszkających na obszarze Wielunia. Z uwagi jednak na starzenie się społeczeństwa spodziewać się należy rosnących potrzeb świadczeń społecznych związanych z domami pomocy społecznej, świadczeniami pielęgnacyjnymi oraz potrzebą zapewnienia odpowiedniej infrastruktury spędzania wolnego czasu i działań aktywizujących dla seniorów.
 • Wyniki egzaminów po szkole podstawowej wskazują, że poziom kształcenia w szkołach podstawowych jest na poziomie dobrym, zbliżonym do średniej krajowej. Choć nie jest to zadanie gminy, na terenie Wielunia rozwija się szkolnictwo zawodowe. W szczególności pozytywnym zjawiskiem są klasy branżowe prowadzone we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.
 • Poziom wynagrodzeń w powiecie wieluńskim, jest znacząco niższy niż średnia krajowa i wojewódzka. Jest to z jednej strony czynnik przyciągający inwestorów, dla których niższy koszt pracy może być przewagą konkurencyjną. Z drugiej strony osoby najlepiej wykształcone i związane z kreatywnymi sektorami mają możliwość lepiej wynagradzanego zatrudnienia w większych ośrodkach miejskich.

Strefa gospodarcza

 • Aktywność gospodarcza mieszkańców gminy poprawia się. W latach 2015-2020 rosła liczba osób pracujących, liczba podmiotów gospodarczych oraz spadała stopa bezrobocia. Niepokojącym zjawiskiem jest jednak liczba osób trwale bezrobotnych, które nie są zainteresowane podjęciem zatrudnienia. Stanowią one blisko połowę osób bezrobotnych.
 • Poważnym wyzwaniem w najbliższych latach będzie spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym. Bardzo niskie bezrobocie, a także ujemne saldo migracji, może być czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy Gminy. Dla nowo tworzonych miejsc pracy, w powiecie wieluńskim, brakuje wystarczających zasobów pracowniczych.

Strefa infrastruktury

 • Wieluń położony jest na ważnych szlakach komunikacyjnych i posiada dostęp do wszystkich kluczowych sieci energetycznych: gazu, energii elektrycznej i ciepła sieciowego. Dostępność infrastruktury nie jest jednak równomierna. Na terenach miejskich wyższy jest stopień skanalizowania, dostępności sieci gazowej i ciepłowniczej i w obliczu zmian źródeł ogrzewania i odchodzenia od węgla konieczne są pilne inwestycje sieciowe na obszarach wiejskich (zwłaszcza przyłączenia do sieci gazowej).
 • Wraz z rozwojem Gminy, odnotowywany jest wzrost wykorzystania wszystkich mediów: wody, gazu, ciepła i energii elektrycznej. Zarazem energia z paliw kopalnych w wyniku
  obecnej sytuacji geopolitycznej uległa bardzo wysokiej, wręcz kilkukrotnej inflacji. Dla zachowania konkurencyjności lokalnych przedsiębiorców konieczne są zatem inwestycje w lokalne, zeroemisyjne źródła energii, pozwalające zaopatrzyć w energię w szczególności lokalnych przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie