Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy spanie z włączonym wiatrakiem jest zdrowe? Niektórzy powinni unikać chłodzenia się w upalne noce w ten sposób. Komu może szkodzić?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wentylator może być przydatny m.in. dla osób, które intensywnie się pocą. Jednak może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zobacz na kolejnych slajdach, czym może skutkować używanie wiatraka w nocy.
Wentylator może być przydatny m.in. dla osób, które intensywnie się pocą. Jednak może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zobacz na kolejnych slajdach, czym może skutkować używanie wiatraka w nocy. piovesempre/Getty Images
Upalne noce to często nieprzespane noce. Wysokie temperatury nie sprzyjają komfortowemu nocnemu wypoczynkowi. Starając się przetrwać te trudne momenty, włączamy wentylatory, wiatraki i inne urządzenia chłodzące, które mają nam pomóc zasnąć podczas upału. Jednak nie zawsze jest to dobre dla naszego zdrowia. Sprawdź, kto powinien unikać włączania wentylatora w sypialni.

Spis treści

Spanie z włączonym wiatrakiem. Jakie są wady chłodzenia się wentylatorem w upalne noce?

Włączanie wentylatora w gorące dni i noce wydaje się być dobrym pomysłem. Ba! Czasem wręcz nieodzowną czynnością, która pomaga przetrwać upał. Czy jednak powinniśmy zostawiać włączony wiatrak, kiedy śpimy?

Choć wentylator, wiatrak czy klimatyzacja nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, to należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do szoku termicznego (różnica temperatur powinna wynosić maksymalnie 6 st. Celsjusza). Chłodzenie się w nocy różnymi urządzeniami zazwyczaj nie jest niebezpieczne, ale może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Jakie?

Wady spania z włączonym wiatrakiem:

Co nam daje spanie z włączonym wiatrakiem? Potencjalne korzyści

Włączony wiatrak w upalną noc to nie tylko skurcze mięśni, suche oczy i zatkany nos. Przy odpowiednim ustawieniu może przynieść też korzyści:

  • Efekt chłodzenia to najbardziej oczywista zaleta pracy tego urządzenia podczas upału. Pracujący w czasie snu wentylator może pomóc zasnąć i utrzymać sen. Pocenie się w gorące dni może doprowadzić do utraty ważnych dla organizmu minerałów, a lekki chłód właściwie ustawionego wiatraka pomoże nam uniknąć nadmiernego pocenia się.
  • Wiatrak wydaje też kojący dźwięk, który zaliczany jest do białego szumu. Może on nam pomóc w zasypianiu. Jego działanie potwierdziło badanie na noworodkach – dzięki białemu szumowi aż 80 proc. maluchów zasnęło w ciągu 5 minut.
  • Niektóre badania wykazały, że włączony w nocy wiatrak może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Niebezpieczeństwo spadało o nawet 72 proc., jak czytamy w artykule opublikowanym w Archives of Pediatric Adolescent Medicine w 2008 roku.
  • Wentylatory, poprzez cyrkulację powietrza, mogą być też traktowane jak odświeżacz powietrza. Dzięki temu sypialnia będzie mniej duszna, a nieprzyjemne zapachy będą zniwelowane.

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy spanie z włączonym wiatrakiem jest zdrowe? Niektórzy powinni unikać chłodzenia się w upalne noce w ten sposób. Komu może szkodzić? - Strona Zdrowia

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto