Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czwarty tom 'Wieluńskiego słownika biograficznego" trafił do rąk czytelników

Redakcja
Jest już dostępny czwarty tom „Wieluńskiego słownika biograficznego”. Wydawnictwo przedstawia kolejnych ponad 100 osób związanych z historyczną ziemią wieluńską.

Z okładki czwartej części słownika sygnowanego przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe spogląda na czytelnika Tadeusz Niżankowski, starosta wieluński w latach 1932-1938, który odbudował zniszczoną w wielkim pożarze wieś Dziadaki (dziś Niżankowice w gminie Działoszyn). To jedna ze 117 osób, których biogramy (ułożone w kolejności alfabetycznej) znajdziemy w publikacji, będącej 51. pozycją sygnowaną przez WTN.

Wśród prezentowanych osób dominują nauczyciele (22), przedstawiciele służby zdrowia (21) oraz duchowni (18). Słownik zawiera biogramy osób nieżyjących, szczególnie zasłużonych dla regionu, ale też tych związanych z historyczną ziemią wieluńską np. tylko poprzez miejsce urodzenia, godnych upamiętnienia ze względu na dokonania. Nie pominięto postaci kontrowersyjnych. Zasadą jest, aby podawać w sylwetkach wyłącznie fakty personalne, unikając ocen ludzkich postaw. Na końcu 175-stronicowej książki zamieszczono wykaz biogramów z wszystkich czterech tomów WSB.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieluńskie Towarzystwo Naukowe. Pięćdziesiąt wydawnictw w dwie dekady [WYWIAD]

Życiorysy przygotowało 34 autorów. Oprócz tych, którzy stale goszczą na łamach słownika, są też nowi współpracownicy, jak Teresa Szczerkowska z Działoszyna, czy dr Paweł Rojek, który przedstawił osoby z Bolesławca i okolic. Najwięcej, bo aż 43 opisy, przygotował prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak, który dołączył do zespołu redaktorskiego słownika, wspomagając prezesa WTN dr. Zdzisława Włodarczyka oraz dr. Zbigniewa Szczerbika.

- Pracujemy teraz we trzech, co myślę będzie miało wpływ na przyspieszenie prac nad tomem piątym tego wydawnictwa, do którego już się przymierzamy - mówi prezes WTN.

W kolejnym tomie redaktorzy chcą też umieścić poprawki i uzupełnienia do biogramów opublikowanych w dotychczasowych wydawnictwach. W przypadku fotografii lub portretów liczą na pomoc krewnych osób uwiecznionych na stronach WSB. Redaktorzy są też otwarci na współpracę z wszystkimi, którzy chcieliby przygotować biogramy. Propozycje, gotowe już opracowania oraz wszelkiego rodzaju uzupełnienia można przesyłać na adres [email protected].

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto