Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawa lekcja historii i dziennikarstwa w wieluńskim muzeum[ZDJĘCIA]

Redakcja
„Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. To nazwa wystawy stałej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, którą otwarto w przeddzień 80. rocznicy bombardowania miasta. Wczoraj mieli okazję zobaczyć ją uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, którzy uczą się w klasie o profilu dziennikarsko-prawniczym.

Dotychczasowa ekspozycja poświęcona wojennej tragedii Wielunia nabrała nowego wymiaru poprzez ukazanie licznych relacji ocalałych wielunian będących w zbiorach MZW. Za ich pośrednictwem doświadczamy atmosfery dramatycznych wydarzeń w dniu nalotów i pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji. Przewodnikiem po wystawie był Marek Gogola, pracownik wieluńskiego muzuem.

Dla uczniów II LO była to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale także dziennikarstwa. Spotkali się bowiem z Gabrielem Wyględaczem, prezesem Radia Ziemi Wieluńskiej, który udzielił swojego głosu do filmu, w którym zwiedzający wystawę, dzięki inscenizacjom fragmentów zabudowy Wielunia, odbyli spacer po mieście. Podczas spotkania z młodzieżą Gabriel Wyględacz mówił nie tylko o dziennikarstwie i różnicach pomiędzy pracą w radiu, telewizji i prasie. Mówił także o potrzebie dokumentowania historii i roli, jakiej odgrywają w tym także media.

W tajniki zawodu dziennikarza i dokumentalisty uczniów II LO wprowadziła także Magdalena Kopańska, dziennikarka, autorka książki "Sekrety Wielunia, Wieruszowa i Praszki", a na co dzień pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dała uczniom cenne wskazówki jak przeprowadzić wywiad, aby był on ciekawy dla odbiorców i zachował odpowiedni wydźwięk. Mówiła o nim pokazując przykłady rozmów ze świadkami bombardowania Wielunia, które w ciekawy, nowoczesny sposób zostały wykorzystane na wystawie w muzeum. Rolę przewodników, dzięki relacjom audio-video i wspomnieniom spisanym, pełnią świadkowie tamtych wydarzeń.

Na koniec uczniowie sami mogli wcielić się w rolę dziennikarzy i zadawać pytania panu Józefowi Stępniowi, świadkowi bombardowania Wielunia, który znalazł czas, by spotkać się z młodzieżą z II LO i podzielić się z nimi swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej. Młodzież wyszła ze spotkania wzruszona, ale i bogatsza w wiedzę o tragedii i historii Wielunia.

Za udział w spotkaniu dziękował młodzieży, a zwłaszcza tym, którzy podzielili się z nią doświadczeniem i wspomnieniami Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Warsztaty przeprowadzono w ramach zadania „Organizacja wystawy stałej Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto