Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. W niedzielę 5 września jubileuszowa msza w kolegiacie

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
5 września 2021 r. minie dokładnie 50 lat od pamiętnej wizyty w Wieluniu prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły, którzy dokonali koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Jubileuszowej mszy w kolegiacie będzie przewodniczył biskup Jan Wątroba. Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało wystawę plenerową

W kolegiacie Bożego Ciała znajduje się kaplica z obrazem ozdobionym koronami papieskimi. Dzięki niemu wieluńska świątynia cieszy się statusem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, do której pielgrzymują wierni z różnych stron. W tygodniu poprzedzającym jubileusz 50-lecia organizowane są tutaj misje parafialne. Rozpoczęły się w niedzielę 29 sierpnia od mszy św. odpustowej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Jubileuszową mszę w najbliższą niedzielę (5 września) poprowadzi wywodzący się z ziemi wieluńskiej biskup rzeszowski Jan Wątroba. W tym dniu minie dokładnie 50 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

5 września 1971 r. do Wielunia przybyli prymas Polski Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła, ówcześnie metropolita krakowski. Kościelni dostojnicy dokonali uroczystej koronacji obrazu wspólnie z biskupem częstochowskim Stefanem Barełą. W uroczystości uczestniczyli niemal wszyscy polski biskupi i nieprzebrane tłumy wiernych.

Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało plenerową wystawę, którą umiejscowiono na ogrodzeniu kościoła. Spacerujący ul. Augustiańską mogą obejrzeć wielkoformatowe zdjęcia dokumentujące uroczystość z 1971 r. Na planszach zamieszczono również relację spisaną przez ks. Edwarda Banaszkiewicza, ówczesnego kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a także obszerny fragment homilii wygłoszonej przez prymasa Wyszyńskiego.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1640 r., nieznanego autorstwa, podarował wieluńskim ojcom Augustianom przeor krakowski Stanisław Starowski. Najstarsze znane informacje o kulcie maryjnym w Wieluniu pochodzą z drugiej połowy XVII w. W kronice klasztornej z tego okresu odnotowano: „W kościele znajduje się sławny obraz Matki Bożej, który Bóg raczył ozdobić łaskami. Do tego obrazu przybywa wielu wiernych, którzy znajdują tutaj ulgę w swoich trudnościach, pociechę w nieszczęściach oraz uzdrowienie w chorobach i w dowód wdzięczności zostawiają swoje wota”.

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto