100-złotowa podwyżka diet dla szefów osiedli w Wieluniu i sołtysów

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W gminie Wieluń sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli dostaną co miesiąc ryczałt w kwocie 350 zł
W gminie Wieluń sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli dostaną co miesiąc ryczałt w kwocie 350 zł archiwum
Udostępnij:
Do 350 złotych wzrosła w gminie Wieluń miesięczna dieta dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli. To efekt petycji do burmistrza, w której sołtysi napisali, że "czują się pominięci i zepchnięci na margines"

W listopadzie 2021 r. podniesiono wynagrodzenie burmistrza Wielunia i diety radnych, co było pokłosiem zmian w przepisach ustawowych dotyczących uposażeń samorządowców. Miesiąc później władze Wielunia zdecydowały o przyznaniu podwyżek osobom stojącym na czele samorządowych jednostek pomocniczych, czyli sołectw i zarządów osiedli.

28 grudnia radni na wniosek burmistrza jednogłośnie przyjęli uchwałę, na mocy której miesięczny ryczałt dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli od 1 stycznia 2022 r. wzrósł do 350 zł. Do tej pory otrzymywali oni 250 zł. Podwyżka to efekt petycji skierowanej przez sołtysów do burmistrza na początku grudnia. Odnosząc się do wspomnianej ustawy podnoszącej apanaże samorządowców, sołtysi napisali, że "czują się pominięci i zepchnięci na margines".

Dieta przysługuje za wypełnianie obowiązków określonych w statutach sołectw i osiedli. Poprzednia podwyżka miała miejsce w lutym 2019 r. Jeśli sołtys lub szefa osiedla nie może wykonywać swoich obowiązków przez co najmniej 30 dni, powinien to zgłosić burmistrzowi i wówczas za ten okres nie dostaje diety. Miasto podzielone jest na osiem jednostek osiedlowych, a gmina na 20 sołectw. Funkcję sołtysa można łączyć z mandatem radnego. Obecnie w gminie Wieluń podwójną rolę sołtysa i radnego pełni jedna osoba – Andrzej Gęsiak z Kurowa.

Podwyżki dla samorządowców

W wyniku uchwały podjętej w listopadzie wynagrodzenie burmistrza Wielunia Pawła Okrasy poszło w górę z nieco ponad 10 do niespełna 17 tys. zł brutto. Na tej samej sesji zdecydowano o nowych, wyższych dietach dla radnych. Miesięczny ryczałt przewodniczącego rady Piotra Radowskiego wzrosło z 1,7 do 2,5 tys. zł. Wiceprzewodniczący rady i szefowie komisji stałych dostają 1,8 tys. zł (wcześniej 1,4 tys. zł). Nowa dieta wiceprzewodniczącego komisji to 1,6 tys. zł, radny niefunkcyjny udzielający się w dwóch komisjach dostaje 1,4 tys. zł, a członek jednej komisji – 1 tys. zł. Osobno traktowana jest komisja rewizyjna, za pracę w której przysługuje teraz 1,5 tys. zł na miesiąc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pat44
Kto to jest ten "szef osiedla"? Coś mi się obiło o uszy, że moja chałupka przynależy do jakiegoś "osiedla", ale o szefie to nic nie słyszałem... Czym się zajmuje ta osoba? Musi robić coś bardzo ważnego, skoro dostaje prawie 30% podwyżki... A ja- ciemna masa, nawet nie wiem, że czuwa nade mną "szef osiedla", jakiś "Stanisław Anioł" i zginąć mi nie daje...
P
PrawoDoŻycia
Czy te podwyżki to za to iż w mieście "pokoju i pojednania" ludzie zagrożeni ŚMIERCIĄ z BŁAHEGO powodu, który łatwo można zniwelować to zamiast pomocy otrzymują REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA za to że.

.PROSZĄ o pomoc właśnie? Czy jest drugie miasto z tak olbrzymią pogarda wobec ludzkiego życia???
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie