Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat temu zmarł Ryszard Kmita, dziennikarz, nauczyciel, autor „Powidoków wieluńskich” WSPOMNIENIE

Magdalena Kopańska
Ryszard Kmita z Kamilem Stochem w jego domu w Zębie
Ryszard Kmita z Kamilem Stochem w jego domu w Zębie Magdalena Kopańska
Znał Edwarda Stachurę, przyjaźnił się z Hanką Bielicką i bywał w domu Kamila Stocha – dziennikarz, nauczyciel, autor „Powidoków wieluńskich” Ryszard Kmita zmarł dokładnie 10 lat temu.

10 lat temu zmarł Ryszard Kmita, dziennikarz, nauczyciel, autor „Powidoków wieluńskich”

Urodził się w Wieluniu w 1938, ale pierwsze lata życia, w tym okres wojny przeżył w Osjakowie, gdzie w policji służył jego ojciec (ofiara zbrodni katyńskiej, pochowany w Miednoje). Po wojnie uczęszczał do szkoły powszechnej przy ul. Rudzkiej w Wieluniu, a następnie do Liceum im. Tadeusza Kościuszki. Po maturze wyjechał na studia do Lublina. To z tego okresu pochodziły jego znajomości m.in. z Piotrem Szczepanikiem, Edwardem Stachurą i Hanką Bielicką.

Ryszard Kmita był cenionym nauczycielem

Od 1963 do 1968 pracował jako nauczyciel w Technikum Ekonomicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Wieluniu przy ul. Wojska Polskiego. Następnie pełnił obowiązki kierownika Szkoły Podstawowej w Zębie. Z jego inicjatywy od 7 VI 1970 roku placówka ta nosi imię Heleny Marusarzówny, mistrzyni sportów narciarskich.

1 IX 1970 objął obowiązki kierownika Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych (Pieniny) a trzy lata później stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Salamonach (powiat ostrzeszowski).

W sierpniu 1976 został nauczycielem w Zbiorczej Szkole Gminnej we Wierzchlesie, gdzie dyrektor powierzył mu dodatkowo stanowisko pełnomocnika ds. preorientacji zawodowej i resocjalizacji. Od 1985 do 1994 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Olewinie, skąd odszedł na emeryturę.

Ryszard Kmita zaczął pisać w prasie po przejściu na emeryturę. W 2000 roku wydał opowieści o dawnym Wieluniu pod tytułem „Powidoki wieluńskie”.
Po zakończeniu kariery zawodowej zaczął publikować artykuły w lokalnej prasie, wykorzystując swoje wcześniejsze pamiętniki. Od 1997 w „Ziemi Wieluńskiej” ukazywały się cyklicznie jego wspomnienia. Z czasem zaczął opisywać także bieżące wydarzenia z miasta i powiatu. Publikował następnie w „Kurierze Wieluńskim”. Jednocześnie w Radio Ziemi Wieluńskiej nadawane były audycje R. Kmity. Utrzymane w tonie gawędziarskim opowieści o dawnym Wieluniu ukazały się drukiem w 2004 roku pod tytułem „Powidoki wieluńskie”.

Lata 2000-2011 to współpraca z „Przeglądem wieluńskim”, „Przeglądem Tygodnia”, „Pulsem Wielunia”, a następnie z „Tygodnikiem Wieluńskim”.

Mieszkając w Wieluniu R. Kmita nie zapominał o Zębie i bywał na Podhalu tak często, jak tylko mógł. Stamtąd przywoził ciekawe reportaże. Podczas jednego z pobytów przeprowadził wywiad z wówczas dobrze zapowiadającym się skoczkiem narciarskim Kamilem Stochem, późniejszym Mistrzem Olimpijskim i Mistrzem Świata.

Ostatni rok swojego życia R. Kmita spędził w Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Do końca pozostał aktywnym felietonistą. Jego ostatni tekst ukazał się na tydzień przed śmiercią w „Tygodniku Wieluńskim. Zmarł w Skrzynnie 19 V 2011.

Na podstawie biogramu Ryszarda Kmity autorstwa Magdaleny Kopańskiej w „Wieluńskim Słowniku Biograficznym”

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto