Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierska, Rudzka, Błotna, Niedzielska, czyli dawne nazwy ulic w Wieluniu GALERIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
ul. Henryka Sienkiewicza
dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna)
ul. Henryka Sienkiewicza dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna) Zbigniew Rybczyński
Wielka Panieńska, Żołnierska, Błotna, Niedzielska, Źródelna, Żabia, a także Stalina, 15 Grudnia, Nowotki – to niektóre tylko dawne nazwy ulic w Wieluniu. Których? Sprawdź w galerii zdjęć

Z funkcjonujących współcześnie nazw wieluńskich ulic do najstarszych należą Barycz i Różana. Najstarsza wzmianka o tej pierwszej w źródłach pisanych pochodzi z 1402 r. Nazwę tę zmieniono przez wieki tylko raz – w czasie II wojny światowej niemiecki okupant przemianował ulicę Barycz na Rathaus Strasse.

Niektóre ulice w obrębie historycznego Starego Miasta zmieniały nazwy kilkakrotnie. Przykładem może być Augustiańska, która przed wiekami była Szewską oraz Mniszą (w niektórych źródłach Mnisią). Z kolei przez cały niemal okres Polski Ludowej nosiła nazwę Mariana Buczka. W 1990 r. ponownie stała się Augustiańską.

- W czasach PRL z pobudek politycznych dokonano masakry na historycznym nazewnictwie ulic, które stanowi dziedzictwo kulturowe miasta – mówi prof. Tadeusz Olejnik. - W pierwszej kolejności władza komunistyczna bez skrupułów rugowała nazwy związane z Kościołem, czyli Św. Barbary, Augustiańska, Reformacka.

JAKIE NAZWY MIAŁY DAWNIEJ ULICE W WIELUNIU? ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ

Założone z inicjatywy Olejnika Towarzystwo Przyjaciół Wielunia podejmowało również działania związane z miejskim nazewnictwem. To na wniosek TPW w 1979 r. dawny targ zwierzęcy zyskał miano placu Jagiellońskiego.

- O nazwę honorującą zasługi króla Władysława Jagiełły dla Wielunia musieliśmy stoczyć walkę, jako że Milicja Obywatelska miała inną propozycję – wspomina historyk.

TPW miało swój udział w przywracaniu pierwotnych nazw ulic po zmianie ustroju. Tadeusz Olejnik nie może odżałować, że w Wieluniu nie ostała się ulica Niedzielska (pojawia się w źródłach w 1504 r.). Zabiegał o to, aby na odcinku do wiaduktu pozostawić historyczną nazwę. Bezskutecznie – Niedzielska stała się Warszawską.

W okresie międzywojnia przy Radzie Miejskiej funkcjonowała specjalna komisja zajmująca się nazwami ulic. Przewodniczył jej ks. Wincenty Przygodzki.

- Powołanie komisji świadczy o wadze, jaką ówczesne władze przywiązywał do tych spraw. Chodziło o to, żeby nadawać ulicom nazwy mające związek z Wieluniem, a nie „na dziko” - dodaje prof. Olejnik.

W latach 1940-45 w Wieluniu, włączonym do tzw. Kraju Warty, okupanci nadali ulicom nazwy niemieckie. Kilka przykładów: Królewska – Post Strasse, Reformacka – Petrikauer Strasse, Ewangelicka – Am Winkel, Śląska - Landsberger Strasse.

Ostatnie lata przyniosły w mieście zmiany nazw kilku nazw ulicy na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. ZOBACZ: Bilans "dekomunizacji" Wielunia. Takie są efekty ustawy wymierzonej w symbole PRL

ul. Henryka Sienkiewicza
dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna)

Żołnierska, Rudzka, Błotna, Niedzielska, czyli dawne nazwy u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto