Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

- Żeby było ładnie najpierw musi być brzydko. Rozmowa z Grzegorzem Turalczykiem, wójtem gm.Konopnica

Daniel Sibiak
- Żeby było ładnie najpierw musi być brzydko - tak Grzegorz Turalczyk, najpopularniejszy wójt 2016 roku w powiecie wieluńskim mówi o realizowanej inwestycji, dzięki której swoje oblicze zmieni centrum Konopnicy

Wygrał pan plebiscyt na „Najpopularniejszego Wójta Powiatu Wieluńskiego”. To miłe zważywszy na to, że jest pan wójtem dopiero pierwszą kadencję.

- Nie ukrywam, że byłem zaskoczony tą wygraną. To miły dowód sympatii i zaufania ze strony mieszkańców, a jednocześnie motywacja do jeszcze większej aktywności zawodowej i zmian, które chcę wprowadzić.

Głosowanie w naszym plebiscycie zakończyło się tydzień temu o północy. Były gratulacje?

- Tak. Już parę minut po północy otrzymałem pierwsze sms-y z gratulacjami. Kolejne były już w urzędzie.

W Konopnicy realizowana jest największa tegoroczna inwestycja na drogach powiatu. Budowane są dwa ronda, parkingi i chodniki. Oblicze centrum wkrótce nabierze całkowicie nowy wygląd.

- Tak oblicze centrum się zmienia. Nie ukrywam, że jeszcze będąc radnym, a później przewodniczącym rady, wielokrotnie zwracałem uwagę na to, że remont tego odcinka jest konieczny. Myślałem o rondzie na wysokości dawnego posterunku policji, które z jednej strony doda estetyki, a z drugiej zapewni bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Cieszę się, że udało mi się porozumieć w tej sprawie z władzami powiatu wieluńskiego, że udało się tą inwestycję wprowadzić do projektu budżetu i że ją realizujemy, a że warunki są jakie są, to termin trochę się opóźnia. Dzieje się tak z przyczyn niezależnych od nas, ale mam nadzieję, że dochodzimy już do zakończenia robót.

Nie da się ukryć, że centrum wsi zamieniło się w jeden wielki plac budowy, a mieszkańcy są zniecierpliwieni, bo pierwotnie inwestycja miała zakończyć się z końcem sierpnia. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że to potężna inwestycja .Utrudnienia w ruchu, kurz i inne niedogodności związane z remontem pewnie szybko odejdą w niepamięć, kiedy mieszkańcy zobaczą końcowy efekt?

- Mam nadzieję, że efekt końcowy spodoba się mieszkańcom. Sięgając pamięcią wstecz nie przypominam sobie, aby w Konopnicy była taka rewolucja na drogach. Naprawdę jest to szeroki zakres prac, bo remontowane są nie tylko ulice: Starowiejska i Rynek, ale także ul. Szkolna. Trwa przebudowa parkingów, chodników i kanalizacji burzowej, a wkrótce budowane będzie drugie rondo przy cmentarzu. To naprawdę potężna inwestycja. Musimy się więc liczyć z utrudnieniami, za które przepraszam. Żeby było ładniej najpierw musi być brzydko, jak przy każdym remoncie.

Proszę zdradzić mieszkańcom, kiedy można spodziewać się zakończenia inwestycji?

- Z tego co mi wiadomo starostwo przesunęło termin zakończenia inwestycji na 14 października, ale pogoda spłatała nam figla. Nie wiem więc, czy uda się zakończyć remont do tego czasu.

Pozostając przy temacie inwestycji chciałbym zapytać o fundusz sołecki. Zakończyły się już zebrania we wszystkich miejscowościach. Powiedzmy na co zostaną przeznaczone pieniądze?

- Pomysły są różne. Ja zwróciłem się do wszystkich sołectw o to, aby przeznaczyły po 50% na zakup nowego ciągnika dla urzędu gminy, bo jest pilna potrzeba zakupu tego sprzętu, tym bardziej, że wymogi mieszkańców są coraz większe. Chcą, aby coraz szybciej coś naprawić, ale żeby czynić te działania trzeba mieć czym, stąd moja propozycja. Odbiło się to różnym echem. W niektórych miejscowościach przeznaczono na jego kupno 50% w innych 30, 20 i 40%. Tylko Rychłocice całą swoją pulę przeznaczyły na remont świetlicy, ale mieszkańcy obiecali, że dokonają zmian i dołożą pieniądze na kupno ciągnika. Chciałem, aby mieszkańcy poszczególnych sołectw byli solidarni, bo przecież sprzęt będzie służył wszystkim miejscowościom. Pozostałe środki trafiły m.in. na zamontowanie centralnego ogrzewania w GOK, remont jednej ze szkół, remizy i placu wypoczynkowego.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić mieszkańców na konferencję naukową, którą Gmina Konopnica organizuje wspólnie z Wieluńskim Towarzystwem Naukowym i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Konopnickiej 15 października.

- Zapraszam na konferencję pt. „Konopnica- nasze miejsce, nasze dziedzictwo”. Będzie prowadzona przez wielu naukowców, którzy przygotowują historię życia Konopnicy od pradziejów do dnia dzisiejszego.
Każdy z wykładowców, a mamy ich 12 będzie wypowiadał się w innym temacie. Planujemy wydanie monografii, a zebrane materiały pozwolą na stworzenie publikacji, póki co dotyczącej jednej miejscowości.

Źródło: Nasz Tygodnik Wieluń, Wieruszów, Pajęczno- wydanie z 7 października 2016 roku
Foto: Gmina Konopnica

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto