Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z żywicy tych drzew powstał bursztyn. Teraz małe drzewko możesz mieć w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać sośnicę japońską

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sośnica ma imponujące, ale niekłujące igły, które są ułożone w regularne okręgi wokół pędów.
Sośnica ma imponujące, ale niekłujące igły, które są ułożone w regularne okręgi wokół pędów. Katarzyna Laszczak
Sośnica japońska to bardzo ciekawe drzewko ozdobne do ogrodu. Rośnie powoli, a wygląda bardzo oryginalnie. Do niedawna była bardzo rzadka, ale coraz częściej pojawia się w ofertach szkółek i sklepów ogrodniczych. W dodatku to właśnie z żywicy sośnic być może powstał bałtycki bursztyn. Sprawdź, jak wygląda sośnica, gdzie ją posadzić i jak zadbać o to drzewo.

Spis treści

Sośnica japońska – co to za drzewo i jak wygląda?

Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata) w naturze rośnie tylko w niektórych regionach Japonii, ale coraz częściej jest uprawiana. Również w Polsce coraz częściej znajdziemy ją w ofercie sklepów ogrodniczych. Wygląda bardzo dekoracyjnie i bywa określana jako „ogrodowa biżuteria”.
Sośnica jest drzewem iglastym, a w dodatku jej igły mają imponujące rozmiary, bo osiągają ok. 15 cm długości i są mocne oraz grube. Jednak zupełnie nie kłują. O dekoracyjności drzewka przesądza między innymi ułożenie igieł, które wyrastają w regularnych okółkach wokół pędów. Przypominają przy tym delikatne japońskie parasolki. Jednak całe drzewo ma bardzo ładny zwarty pokrój, a gęsto wyrastające pędy tworzą ładny stożek.
W naturze sośnice to spore drzewa, jednak w Polsce osiągają maksymalnie kilka metrów wysokości, a w dodatku rosną bardzo powoli. Po 10 latach miewają około 1 m wysokości. Dzięki temu nadają się również do mniejszych ogrodów.

Jak uprawiać sośnicę japońską?

To drzewo może nie należy do łatwych w uprawie, ale warto nieco się postarać. Przede wszystkim posadźmy je w zacisznym i osłoniętym miejscu. Takim, gdzie nie będzie narażone ani na mocne słońce, ani wiatr. Lubi jednak miejsca jasne i ciepłe, więc nie sadźmy jej całkiem w cieniu. Ponadto musimy zapewnić sośnicy żyzną ziemię, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Musimy też zadbać o podlewanie, bo lubi lekko wilgotną ziemię. Nie wolno jej przesuszać.

Sośnica, pomimo podobnej nazwy, nie należy mylić z sosną. To drzewo pochodzi z Japonii, ale kiedyś sośnice były bardziej rozpowszechnione. To właśnie
Sośnica, pomimo podobnej nazwy, nie należy mylić z sosną. To drzewo pochodzi z Japonii, ale kiedyś sośnice były bardziej rozpowszechnione. To właśnie m.in. z ich żywicy powstał bałtycki bursztyn. Katarzyna Laszczak

Niestety sośnice nie są w pełni odporne na mróz i nie zaleca się ich uprawy w gruncie w najzimniejszych regionach Polski. Przed mrozami trzeba ją zabezpieczyć, szczególnie młode drzewka. Korzenie okryjmy ściółką (np. korą sosnową), a na wypadek większego zimna, otulmy drzewko np. agrowłókniną. Ze względu na niewielkie rozmiary i zwarty pokrój nie jest to kłopotliwe.

Bursztynowe drzewo?

Obecnie sośnica japońska jest jedynym gatunkiem z rodziny sośnicowatych. Ale przed milionami lat ich gatunków było więcej. Przypuszcza się, że to właśnie m.in. z ich żywicy powstał bałtycki bursztyn.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z żywicy tych drzew powstał bursztyn. Teraz małe drzewko możesz mieć w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać sośnicę japońską - RegioDom.pl

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto