Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa rękodzieła i sztuki ludowej w GOK w Lututowie

Daniel Sibiak
W Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie od 1 do 15marca można było oglądać wystawę Rękodzieła i Sztuki Ludowej Gminy Lututów. Zgromadzone na niej były prace z zakresu malarstwa na szkle, haftu, koronkarstwa, wycinanki, zdobnictwa, plecionkarstwa, bednarstwa, pisanki i rzeźba.

- Najbardziej rzucały się w oczy piękne koronki o niebywałej perfekcji wykonania. Kolejno od okna możemy mówić o pracach Teresy Misiowskiej, Janiny Kaczmarek, Teresy Majchrowicz, Krystyny Pilarz, Anny Ignaczewskiej.
Ta ostatnia zaprezentowała prace drobne jajka, kurki, koguty z kordonka utwardzone i przyjmujące postawę pionową. Próbkę podobnych prac zaprezentowała też pani Majchrowicz. Było też zdobnictwo; gwiazdy i jajka wykonane przez Aleksandrę Kalus - mówi Wacław Zabłocki, dyrektor GOK w Lututowie.

Był też kącik wyrobów wykonywanych przez pana Romana Partykę. Medale w drewnie św. Krzysztof, Matka boska, godło polski, godło Lututowa, guzik szczęścia, guzik bączek, medale okolicznościowe i gra zręcznościowa dla dzieci.
Były też wielkanocne pisanki różnych wykonawców skrobane, klejone i malowane. Koszyki Madalińskiego, Igmaczewskiego i Zabłockiego.Bednarka wykonywana przez Władysława Pawlaka z Piasków. W końcu rzeźby aniołów, Matki Boskiej, postacie świętych, Chrystusa Anny Zabłockiej. Duże płaskorzeźby jak ostatnia wieczerza, skandynawscy bogowie, demony, Żydkowie, sceny myśliwskie, konie i Światowidy Zabłockiego Łukasza.

-Wystawę zwiedziły dzieci i młodzież z miejscowych szkół od przdszkoli do Technikum Rolniczego. Zwiedzaniu towarzyszyło opowiadanie o trudnych losach chłopów w dawnej Polsce o pracy głodzie, wierzeniach i zabobonach. Niektórzy po raz pierwszy słyszeli o strzygach, plonkach, topielcach, boginkach, ubożętach, oprzypołudnicach, żytnich panienkach, zmorach i sposobach czarowania i odczyniania uroków - dodaje Wacław Zabłocki. - A wszystko to dla uratowania od zapomnienia części wierzeń dawnej wsi polskiej. Części naszych korzeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto