Co posadzić w ogrodzie
Pełnia sezonu nasadzeń skłania do poszukiwania takich roślin, które zaskoczą nas i przyjaciół oryginalnością. Dla poszukiwaczy nowości mamy kilka wyjątkowych propozycji.
Bożykwiat
Bardzo oryginalna, bulwiasta bylina z rodziny pierwiosnków. Sadzimy w miejscach nieco ocienionych, koniecznie wilgotnych. Kwitnie wiosną. Najlepiej rośnie na ziemi próchniczej, niekwaśnej.
Celozja
Kwiaty ma białe, czerwone, fioletowe. Jest rośliną jednoroczną należącą do tej samej rodziny co szkarłat. Naturalnie rośnie w tropikach. Dorasta do 30 cm . Najlepiej rośnie na lekkich przepuszczalnych glebach, w zacisznych miejscach. Lubi lekko wilgotną ziemię. Wysiewamy do inspektu wczesną wiosną, a do gruntu sadzimy po zimnej Zośce.
Hylomekon japoński
Azjatycka roślina, nazywana potocznie makiem leśnym. Najlepiej radzi sobie w cieniu i półcieniu. Dorasta do 30 cm wysokości. Najbardziej atrakcyjna w czasie wiosennego kwitnienia, gdy obsypana jest złocistymi kwiatkami. Wymaga próchniczej, wilgotnej, zasobnej ziemi.
Inkarwilla
W naturze rośnie w Chinach i Tybecie. Ale zimuje także w naszym klimacie. Należy tylko pilnować, by zimą nie stała w wodzie. Wymaga wapiennej, przepuszczalnej gleby. Doskonale nadaje się na dolne piętra skalniaka.
Jagodowiec
Piękna roślina na leśne, cieniste stanowiska. Miejsca powinny być wilgotne, ale przepuszczalne. Dorasta do około 40 cm wysokości. Wyjątkowo atrakcyjne są żółte, zwisające do ziemi kwiaty.
Kirengeszoma
Piękna bylina doskonale nadająca się jako sąsiedztwo hortensji. Ma podobne też do nich wymagania. Atrakcyjne są także duże, dłoniaste liście, około 20 centymetrowe. Roślina dorasta do metra, a pochodzi z wilgotnych, japońskich lasów. Kwitnie na żółto pod koniec lata lub wczesną jesienią.
Odętka
Na różowo lub fioletowo kwitnie odętka wirginijska doskonale radząca sobie w naszym klimacie. Osiąga do 80 cm wysokości. Bardzo szybko się rozrasta. Kwitnie od lipca do września. Najlepiej rośnie w słońcu, chociaż toleruje także lekki cień. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale ziemia nie może być zbyt sucha.
Świecznica
Nazywa się nieciekawie: świecznica, a nawet podle: pluskwica. Niektóre odmiany mają do tego brzydko pachnące kwiaty. Świecznica wzięła swoją nazwę nie bez powodu, rozkwita jak płonąca świeca. Nazywana jest też pluskwicą, bo obłażą ją pluskwiaki i chociaż brzmi to niemiło, niektóre pięknie wyglądają. Zakwita po 2-3 latach od posadzenia. Bardzo źle znosi suszę.
Tojad
Tojad czyli mordownik ( bo taki trujący) jest piękną byliną o kwiatach najczęściej białych lub niebieskich, przypominających pantofelki. W półcieniu, na umiarkowanie wilgotnej ziemi osiąga co najmniej metr wysokości.
Trojsklepka
Nazywa się ją też storczykiem ropuszym. Roślina jest niepozorna, póki nie zakwitnie. Kwiatki ma wprawdzie małe, bo zaledwie 2-3 centymetrowe, ale o bardzo oryginalnym kształcie zbliżonym do storczyków. Dorasta do około 80 centymetrów. Zakwita w drugiej połowie września, a czasem jeszcze później. Sadzimy ją w miejscu osłoniętym od południowego słońca, w próchniczej ziemi, dobrze przepuszczalnej.
Żeleźniak
Solidna, wieloletnia bylina, która ma bardzo nietypowy układ kwiatów, bo niczym obrączka pojawiają się wokół łodygi. Dorasta do 80 cm, kwitnie pod koniec czerwca nawet do dwóch miesięcy. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu.
Dziennik Bałtycki. Akcja sadzenia drzewek w Czersku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?