Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023 w Wieluniu. Mieszkańcy wybierają posłów i senatorów. PKW podała dane dotyczące frekwencji do godz. 12 ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W godz. od 7 do 21 odbywają się w niedzielę 15 października wybory do Sejmu i Senatu, a także ogólnokrajowe referendum. Frekwencja w wyborach parlamentarnych w powiecie wieluńskim na godz. 12 wyniosła 21,65 proc. i jest jedną z niższych w woj. łódzkim. Na terenie miasta i gminy Wieluń funkcjonuje 27 obwodowych komisji wyborczych. Zobaczcie zdjęcia z kilku z nich

Wybory w Wieluniu

15 października 2023 r. odbywają się wybory do Sejmu i Senatu RP wraz z referendum ogólnokrajowym. W gminie Wieluń powołanych zostało 25 standardowych obwodowych komisji wyborczych, do których przyporządkowane są poszczególne osiedla i ulice, oraz dwie zamknięte komisje dedykowane pacjentom szpitala i podopiecznym domu seniora. Nie wiesz gdzie zagłosować? Skorzystaj z wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych.

W godzinach rannych odwiedziliśmy z obiektywem dwie komisje w centrum Wielunia – mieszczących się w siedzibach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej i Wieluńskiego Domu Kultury. W tej pierwszej, jak poinformował nas jej przewodniczący Zenon Kowalczyk, pierwsi wyborcy stawili się punktualnie o godz. 7, kiedy otwierano lokale wyborcze. Popołudniem byliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie swoje siedziby mają aż trzy komisje wyborcze.

Frekwencja do godz. 12 w powiecie wieluńskim

W wyborach parlamentarnych Polacy wybiorą 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja wyborcza na godzinę 12 wyniosła w całym kraju 22,59 proc. To ponad 4 punkty procentowe więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2019 r.

Frekwencja w powiecie wieluńskim na godz. 12 wyniosła 21,65 proc. i jest jedną z niższych w woj. łódzkim (w kilku powiatach przekroczyła 25 proc.). Najwięcej uprawnionych wyborców poszło do południa do urn w gminach Konopnica (24,09 proc.), Wieluń (23,54 proc.) i Ostrówek (23,10 proc,), najsłabiej pod tym względem wypada w powiecie gmina Mokrsko (17,95 proc.). Frekwencja dla całego woj. łódzkiego osiągnęła poziom 22,98 proc.

Okręgi wyborcze

W wyborach do Sejmu powiat wieluński tradycyjnie wchodzi w skład okręgu wyborczego nr 11. Jest tutaj do obsadzenia 12 mandatów poselskich. Razem z wyborcami z pow. wieluńskiego posłów w okręgu 11 wybiorą mieszkańcy powiatów: kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, łowickiego, pabianickiego, pajęczańskiego, poddębickiego, sieradzkiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego i zgierskiego.

W w wyborach do wyższej izbie parlamentu wielunianie otrzymują kartę z kandydatami zgłoszonymi w okręgu nr 27. Wspólnie z pow. wieluńskim obejmuje on obszar powiatów pajęczańskiego, sieradzkiego, wieruszowskiego i zduńskowolskiego.

Oprócz oddania głosów na kandydatów do Sejmu i Senatu Polacy mogą wziąć udział w ogólnokrajowym referendum zawierającym cztery pytania. Aby było ono było wiążące, musi wziąć w nim udział co najmniej 50 procent uprawnionych.

Głosowanie, a wraz z nim cisza wyborcza, potrwa do godziny 21. Wówczas lokale wyborcze zostaną zamknięte, komisje obwodowe przystąpią do liczenia głosów, a media będą mogły publikować pierwsze sondażowe wyniki exit poll.

W ciągu dnia, do końca ciszy wyborczej, nie można prowadzić agitacji ani też podawać żadnych wyników głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza publikuje jedynie dane o frekwencji.

Autobusem na wybory w gminie Wieluń

W dniu wyborów do Sejmu i do Senatu są realizowane bezpłatne przewozy pasażerskie na terenie gminy Wieluń zgodnie z rozkłade jazdy obowiązującym w dni powszednie z uwzględnieniem sołectwa Nowy Świat. Informacje szczegółowe można uzyskać na stronie internetowej wielun.kiedyprzyjedzie.pl oraz pod numerami tel. 533-481-474 lub 535-481-472.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto