Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych na wieluńskim cmentarzu

Marek Mikulski
Piękna pogoda i ciepło sprawiły, że 1 listopada wieluński cmentarz odwiedziło bardzo wiele osób. Odbyła się procesja i msza w kaplicy Wszystkich Świętych. Ruchem na ulicach i parkingach w pobliżu cmentarza kierowali policjanci, strażnicy miejscy i ochroniarze.

Wieluńska nekropolia pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy zorganizowano cmentarz na granicach miasta. Wcześniej zmarłych grzebano na cmentarzach przykościelnych. Obecnie nekropolia przy ulicy 3 Maja, obok cmentarza ewangelicko–augsburskiego jest jedynym miejscem pochówku w Wieluniu. Mimo dwukrotnego powiększania obszaru cmentarza o nowe kwatery, zaczyna tu brakować miejsca. W planach pozostaje budowa cmentarza komunalnego na gruntach wsi Dąbrowa. 
Na cmentarzu znajdują się zbiorowe mogiły 43 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939 r. oraz kilkuset Czerwonoarmistów, którzy zginęli w czasie wyzwalania powiatu wieluńskiego.
Jednym z najbardziej znanych grobów jest Pomnik Orląt Polskich, nazywany potocznie „piramidą”. Na wieluńskim cmentarzu pogrzebano kilkunastu powstańców i żołnierzy ochotników zmarłych wskutek odniesionych ran podczas walk o przyłączenie Śląska. W tym samym miejscu pochowano też kilku uczestników wojny bolszewickiej. W 1924 r. na miejscu mogiły wzniesiono zwieńczony krzyżem pomnik o kształcie stożka. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy zburzyli pomnik. Umieszczone na nim tablice ukryli w jednym z grobowców wieluńscy harcerze. Pomnik udało się odrestaurować w 1957 r.
Przy głównej alei cmentarnej jest kilka mogił, które zasługują na szczególną uwagę. Niedaleko od bramy wejściowej znajduje się grób Joanny Żubrowej, „markietanki wojsk polskich”, chyba najbardziej znanej kobiety w historii Wielunia. Tablica nagrobna z połowy XIX wieku, która była już mocno zniszczona, została dwa lata temu wymieniona na nową z oryginalnym napisem.
W maju tego roku uroczyście odsłonięto odnowiony grób innej wybitnej wielunianki, Pelagii Zasadzińskiej, założycielki i przełożonej gimnazjum żeńskiego. Inicjatywę odnowy miejsca spoczynku zasłużonej nauczycielki podjęła społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.
Jednym z ciekawszych zabytków jest grobowiec Adolfa Schmidta, który brał udział w powstaniu styczniowym i został zesłany na Sybir. Na nagrobku znajduje się rzeźba Matki Polki z orłem na piersi, są też kajdany zesłańca. Tuż obok można zobaczyć piękny grobowiec burmistrza Wielunia z końca XIX wieku – Józefa Zygusia. Był on działaczem społecznym i samorządowym znanym choćby z ufundowania zegara miejskiego, który był niegdyś umieszczony na wieży kościoła farnego. Dziś następca tego zegara znajduje się na wieluńskim ratuszu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto