Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieruszów: Dyskutowali o bezpieczeństwie w szkołach

Daniel Sibiak
Sprawozdanie z realizacji "Powiatowego programu zapobiegania przestępczości" było pretekstem do dyskusji na sesji o stanie bezpieczeństwa. Powiatowi radni mieli wiele pytań, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w szkołach

- Sprawozdanie nie zawiera informacji, czy i jak są zabezpieczone szkoły przed handlem narkotykami, prowadzonym przez dilerów - zwraca uwagę radny Piotr Morta. Jego zdaniem w sprawozdaniu brak jest też informacji o przygotowaniu szkół z powiatu wieruszowskiego do kwestii zapobiegania przemocy.

- Niszczone są na przykład znaki drogowe i wszystkim wiadomo, gdzie i kiedy te zdarzenia mają miejsce. Jakie działania zapobiegawcze zostaną podjęte , aby eliminować takie negatywne zjawiska? - drążył radny Morta.
Obecni na sesji dyrektorzy szkół tłumaczyli, jak placówki dbają o bezpieczeństwo uczniów.

- Mamy międzylekcyjne dyżury nauczycieli, monitoring i dbamy o dobry stan techniczny całego obiektu szkoły, aby żadnemu uczniowi nie stała się krzywda. Niewiele więcej możemy zrobić. W wychowaniu ważna jest także rola rodziców - nie ma wątpliwości Grażyna Boryczka, dyrektor Zespołu Szkól Rolniczych w Lututowie.

Tymczasem ankiety, przeprowadzane wśród uczniów, pokazują, że największym problemem jest alkohol, po który chętnie sięgają zarówno uczniowie gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych.Z ankiet można dowiedzieć się też, że niektórzy młodzi ludzie rzeczywiście mieli już kontakt z narkotykami.

- Mamy wiele lekcji profilaktycznych z psychologiem, pedagogiem, a nawet terapeutą uzależnień. Nasi wychowankowie uczą się, jak nie ulegać presji środowiska i mówić "nie"na propozycję picia czy brania narkotyków. Jestem przekonana, że dzięki dużej ilości tych zajęć docieramy do młodzieży z naszym przekazem - dodaje Grażyna Boryczka.

Obecny na sesji Dariusz Dworczak, komendant wieruszowskiej policji, przestrzegał natomiast przed sprzedażą alkoholu nieletnim. Przypomniał o surowych karach dla osób łamiących zakaz.

- Jeśli chodzi o przestępczość wśród nieletnich, to spadła niemal o połowę w porównaniu z 2011 rokiem. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 30 przypadków, a rok wcześniej 59. Najczęstsze przestępstwa to kradzieże i znęcanie się psychiczne - wymienia Radosław Szkudlarek, rzecznik wieruszowskiej policji. - Z moich obserwacji wynika jednak, że w szkołach na terenie powiatu jest bezpiecznie.

Policja realizuje obecnie siedem rządowych akcji, które mają wyeliminować przemoc i poprawić profilaktykę, m.in. akcję "Nielat".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto